Balkón a terasa

14. dubna 2020 05:34

Markéta Zídková

Jak pěstovat zeleninu na balkoně a sklidit velkou úrodu? A které druhy se hodí?

Takové vlastní rajče, okurka... Ty jsou přeci mnohem lepší než kupovaná zelenina. Proměňte balkon v zahrádku, která vám po celou sezónu poskytne zeleninu a bylinky. Podívejte se, jak na to, abyste neudělali zbytečné chyby!

Každý už někdy okusil, že rajče nebo salát z vlastní zahrádky chutná prostě jinak než ten koupený v obchodě. Bohužel mnoho lidí nemá možnost pěstovat si vlastní zeleninu na zahradě, ale každý má balkon, nebo aspoň parapet – a i trocha místa stačí.

Pěstování zeleniny je limitováno jediným kritériem, a to je dostatek světla. Dále je důležitá i orientace balkonu. „Pokud je váš balkon situován na jižní stranu a v létě je tam výheň, že byste si tam doslova usmažili vajíčka, pak bych doporučoval věnovat se spíše pěstování suchomilných rostlin, jako jsou například kaktusy. Se zeleninou byste zde moc nepochodili,“ říká zahradník David Brom.

Mykorhizní houby zadrží více vody

Další nezbytností k úspěšnému pěstování zeleniny je výběr vhodné nádoby na pěstování. Ideální je velký truhlík, do kterého se vejde minimálně 70 l zeminy. Takový rozměr zajistí dostatek prostoru pro kořeny a zároveň se nepřehřívá. Lze zde pak pěstovat i několik druhů zeleniny pohromadě.

Pro pěstování zeleniny je dobré zvolit kvalitní substrát, který dokáže udržet velké množství vody. Dále se před výsadbou rostlin doporučuje přimíchat do zeminy dostatečné množství kravského nebo koňského hnoje s rohovinou. Toto organické hnojivo zajistí potřebnou výživu po celou sezonu. „Při výsadbě sazenic rajčat doporučuji ošetření mykorhizními houbami, které dokážou ve stísněném prostoru truhlíku udržet velké množství vody a pomůžou i s rozkladem hnojiv a přísunem živin rostlinám,“ říká David Brom.

Jak kombinovat druhy zeleniny

Dalším krokem je naplánování vhodných druhů rostlin, které spolu půjdou kombinovat. Například lze vysadit do truhlíku balkonové papriky, které mají nízký vzrůst. A pod ně je možné na jaře vysít ředkvičku a dosadit několik sazeniček salátů nebo kedluben. Po sklizni salátů můžeme opět dosít například balkonový kopr, bazalku nebo saturejku. Do rohu lze zasadit listovou petržel a libeček. Jde také opět dosázet ředkvičku nebo i drobnou karotku. Poměrně s úspěchem je možné pěstovat hrášek nebo zelené fazolky. Zajímavou variantou jsou i roubované zeleniny, jako například lilek, paprika či rajče.

Rajčata sázejte jen s rajčaty

Výjimkou u pěstování s podsadbou jsou rajčata, jinak velice vhodná pro pěstování v nádobách. Tyto rostliny jsou vůči ostatním agresivní, a proto s nimi jiné rostliny těžko vydrží. Rajče potřebuje také velké množství vody, a tak je vhodnější pěstovat je samostatně v samozavlažovacích květináčích. Ty zajistí dostatek vody i v parných dnech. Je možné ale v květináči sesadit různé druhy rajčat. „Do květináče dejte jedno tyčkové rajče a jako podrost použijte malá koktejlová, převislá rajčata. Při výsadbě nezapomeňte na to, že rajče bude potřebovat oporu,“ doplňuje David Brom. Vhodnou oporou na upevnění je bambusová tyčka, na kterou rajče vyvazujte drátkem nebo plastikovými úponkami.

(web)

Další tipy na pěstování na balkonech:


Přečtěte si také