reklama

Jak vysít hrášek, abyste mohli sklízet celou sezónu

Hrášek je bohatý na vitaminy Foto: Hrášek je bohatý na vitaminyFoto: SEMO

Sladký hrášek.

Zelenina, na kterou se vyplatí se těšit celý rok, je čerstvý zelený hrášek vypěstovaný na vlastní zahrádce. Jestli správně zvolíte odrůdy i dobu výsevu, můžete ho sklízet téměř po celé vegetační období.

Hrášek se pěstuje pro sladké a křehké lusky, které se sbírají v mléčné zralosti. Postupným dozráváním se však cukry v hrášku mění na škroby a hrách zhořkne. Abychom prodloužili dobu zběru sladkého a chutného hrášku, máme dvě možnosti. Ta první je vysévat jednu osvědčenou odrůdu s odstupem 10 až 14 dnů. Jestli přijde suché a velice teplé počasí, může se stát, že některé výsevy dozrají současně. Druhá možnost je zkombinovat několik odrůd s růžnou vegetační dobou a pak se mohou vysévat najednou. Takže pak můžeme vysévat rané odrůdy (Oskar, Cetris) a kombinovat s pozdní odrůdou Radim, Dalila, Alderman). Tím si prodloužíte sběr hrášku v průměru až o 4 týdny.

Odrůda Oskar Foto: Odrůda OskarFoto: SEMO

Cukrový hrášek

O něco jiný je hrách cukrový, který má velmi sladké a křehké lusky bez vnitřní tuhé šlupky. Má mnohem vyšší obsah vitaminu C a cukrů jako hrách setý, je zdrojem betakaroténu, draslíku a vlákniny. Jedí se celé lusky. Tady je rovněž široký výběr odrůd, doporučujeme rané odrůdy Ambrosia a Carouby nebo polopozdní Sweet Salome s velkými lusky.

Jednotlivé odrůdy najdete ve fotogalerii:

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Vylepšuje půdu

Semena hrášku vyséváme do hloubky 4 až 5 cm, za sucha po výsevu záhon zalijeme. Po vzejití okopáváme, odstraňujeme plevel.

Hrách je velice cennou předplodinou pro ostatní zeleninu. Na kořenech má totiž hliznaté bakterie, které vážou vzdušní dusík a obohacují jim půdu. Na teplo je hrách nenáročný, klíčí už při teplotách půdy 4°C, pozdní mrazíky pod -5°C však poškozují jeho mladé listy. Optimálně roste při teplotě 14 až 18 °C. Když teploty stoupnou nad 30 °C, květy se špatně opylují, netvoří se mladé lusky a ty stávající předčasně dozrávají.

Článek

Jak pěstovat bylinky na balkoně Foto:

Založte si bylinkovou zahrádku na balkoně. Stačí trocha péče a místa

Základní pravidla, aby se bylinkám dařilo a měli jste bohatou úrodu.

Fajn tip:

Věděli jste, že existuje i bezlistý nepoléhavý hrách, tzv. afila typ? Zkuste polopozdní odrůdu s velkými zrny Kudrnáč, má vzpřímený růst a jeho výhonky se navzájem přichytávají o sebe. Rostlina nepoléhá ani nepotřebuje oporu, dorůstá do výšky 60 až 70 cm.

MARTA PAWLICOVÁ, FOTO SEMO

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Řeřicha setá (Lepidium sativum) Foto:

Nejzdravější zelenina na světě? Vypěstujete si ji sami doma

Zapomeňte na jahody nebo na vitamíny nabušené citrusové plody. Nejvíc vitamínů a minerálních látek na světě má...

Článek

Zahrada v květu Foto:

Perný květen na zahradě

Racionálně vzato by květy v květnu na zahradě neměly nikoho překvapit. Květnové oteplení jako každý rok zkrátka přiměje většinu u nás rozšířených rostlin k rozkvětu....

reklama