reklama

Jak založit nový trávník

Než dosáhnete takového stavu, musíte se trávě věnovat Foto: Než dosáhnete takového stavu, musíte se trávě věnovatFoto: Thinkstock

Zvažte, jak budete trávník namáhat, vše si pořádně připravte, a pak už budete po zbytek života jen sekat, zavlažovat, hnojit a radovat se.

První věc při zakládání nového trávníku můžete vyřešit částečně od stolu. Musíte si promyslet jeho tvar – tady vězte, že čím bude rovnější a bude v něm integrováno méně záhonků a keřů, tím bude pro vás jednodušší sekání. Pokud chcete jít do zavlažovacího systému, je potřeba systém vybrat a nainstalovat.

Další fází je tvorba vlastního záhonu. Musíte dobře připravit podklad – řádně ho zrýt do hloubky 10–15 centimetrů, důkladně srovnat, pohnojit a uhrabat. Je dobré vybrat hnojivo, které se uvolňuje postupně, tak abyste po zbytek sezony nemuseli přihnojovat. Toto hnojivo musí být s dostatečným obsahem dusíku, protože ten se postará o to, že tráva bude krásně sytě zelená. Druhou nezbytnou složkou je hořčík.

Jak založit nový trávník1 Foto: ThinkstockNásleduje výběr travního semene. Máte malé děti, se kterými budete hrát fotbal, badminton? Pak si vyberte travní směs hřišťovou, která snese velkou zátěž. Novinkou je také směs obsahující mikrojetel. Ta snese velkou zátěž, je odolná vůči suchu i mrazům.

Pokud po svém trávníku nechcete, aby snesl takovou zátěž, můžete si vybrat směs parkovou s obsahem kostřavy.

I když oséváte malou plochu, je dobré si ji rozdělit do menších čtverců. Díky tomu udržíte přehled, co už jste oseli a co ještě ne. Také tím pádem lépe změříte množství, které na danou plochu budete vysévat. Pokud byste to totiž s množstvím semena přehnali, tráva by začala zahnívat. Ideál je 25–30 g/m2, což je docela malé množství.

 

Názorný návod najdete na videu:

Po vysetí trávník dobře uválcujte a zalejte. Pokud jsou sucha, můžete zpočátku zalévat i dvakrát denně. Při prvním sekání (když má tráva 10–15 centimetrů) trávník zkraťte cca jen o třetinu, při dalším už na požadovanou délku. Nové trávy se dočkáte během cca 10–14 dní.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Provzdušnit, pohnojit a pak sekat Foto: Thinkstock

Trávník potřebuje k holiči. Je nejvyšší čas

Pořídit si v Česku anglický trávník je vzhledem k zdejšímu podnebí dost náročné. Ale pokud na tom zapracujete, hodně se k ostrovnímu vzhledu můžete přiblížit.

Článek

Co vás čeká?  Foto: Thinkstock

Boj proti mšicím začal. Nyní ve skleníku

Píšeme to už poněkolikáté, ale je to tak. Letos začalo jaro velmi brzo – a tak už začaly úřadovat i mšice a jiné potvory.

Článek

Bromélie Foto: www.bromelia.nl

Nekvetou vám doma rostliny? Potřebují šok!

V přírodě nemají rostliny důvod, aby nekvetly. Pokud vám tedy stávkují u vás doma, asi jim chybí správné impulsy.

reklama