reklama

Jalovec je na zahradě problém. Koho ohrožuje?

Jalovec čínský/Juniperus chinensis Pfitzeriana Aurea Foto: Jalovec čínský/Juniperus chinensis Pfitzeriana AureaFoto: Jindřich Votýpka

Jalovec je stálezelená rostlina, která dosahuje značných rozměrů.

Zažili jste či zažíváte, že na jalovci narostla rosolovitá žlutohnědá či rezavá hmota, která vzdáleně připomíná amarouny? Pak je to rez hrušňová (Gymnosporangium sabinae), tedy cizopasná houba, která postihuje jak jalovec čínský, tak i jalovec chvojku klášterskou a jejich variety. Jalovci až tak neškodí, toho používá jako svého mezihostitele, ale jak její název napovídá, postihuje také hrušeň. Z jalovce se přenese na tento strom a způsobuje, že na listech naskáčou červené puchýřky. Jen málokdy ovšem napadá ovoce, takže i postižená hrušeň stále plodí, nicméně hrušky mohou být strupovité.

Napadený list hrušňe Rzí hrušňovitou  Foto: Jan Homann/Wikimedia CommonsNapadený list hrušňe Rzí hrušňovitou Foto: Jan Homann/Wikimedia Commons

Na konci léta se rez z hrušní přenese zpět na jalovec, kde přezimuje a další rok se kolotoč opakuje nanovo. Doporučuje se proto nepěstovat na jedné zahradě oba druhy – vybrat si buď jalovec, nebo hrušeň. I pokud však jeden druh porazíte, vyhráno nemáte. Hrušeň s jalovcem by měly být minimálně 200 metrů od sebe a ani plot k sousedovi je nezastaví.

Rez hrušňovitá na jalovci Foto: http://foros.embalses.netRez hrušňovitá na jalovciFoto: http://foros.embalses.net

Můžete ještě použít chemické přípravky (lze využít ty, které se běžně používají proti strupovitosti u hrušní).

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Oleandr miluje slunce Foto: Thinkstock

Nekvete vám oleandr? Pak asi máte špatný druh

Také jste si na dovolené u Středozemního moře ulomili větvičku oleandru? A teď vám nekvete?

Článek

Paprika/Capsicum annum Foto: Jindřich Votýpka

Západní okna jsou pro květinové truhlíky jako dělaná

V oknech můžete mít samozřejmě pokojové rostliny, ale teď na přelomu jara a léta si vysloveně říkají o kvetoucí letničky.

reklama