reklama

Jarní procitání: Které květiny kvetou jako první?

Krokusy Foto: KrokusyFoto: Thinkstock

První jarní květy začínají kvést v době, kdy ještě na záhonech leží sníh. Pokud chcete mít rozkvetlou zahrádku už teď, vysaďte následující rostliny.

Víte, kteří jsou nejkrásnější poslové právě se probouzející přírody?

Když zahrada ještě odpočívá zimním spánkem, všude leží sníh, ale na slunných místech už vyrážejí první rostliny. Navzdory mrazu se klubou ze země, jako by se nemohly dočkat nové sezony. Stačí pár teplejších dnů a svojí krásou osvěží celou zahradu.

Sněženka domácí
(Galanthus nivalis)

Sněženka domácí (Galanthus nivalis) má ráda dostatek vláhy Foto: Sněženka domácí (Galanthus nivalis) má ráda dostatek vláhyFoto: Thinkstock

Zná ji snad každé malé dítě. Kvete bílými kvítky jako jedna z prvních květin ještě často pod sněhem. Nejlépe se ji daří v kypré humózní půdě pod listnatými stromy, kde je na jaře dostatek vláhy. Velice rychle se množí, jedna cibulka za několik let vytvoří celý trs krásných sněženek.

Sasanka hajní
(Anemone nemorosa)

Sasanka hajní (Anemone nemorosa) vytvoří na zahradě krásný podrost pod keřy či stromy Foto: Sasanka hajní (Anemone nemorosa) vytvoří na zahradě krásný podrost pod keřy či stromyFoto: Thinkstock

Do jarního lesa patří i sasanka hajní, která se na zahradách uplatní v přírodních partiích. Nádherně bílý je kultivar Alba. Až v druhé polovině jara rozkvétá pestrými barvami. Existuje více druhů sasanek, nejčastěji se setkáváme s naší domácí sasankou hajní. Je to nízká bílá rostlinka, rozrůstající se podzemními oddenky. Hodí se především jako podrost pod světlejší keře a stromy.

Tulipány
(Tulipa)

Tulipány (Tulipa) si zaslouží výrazné místo Foto: Tulipány (Tulipa) si zaslouží výrazné místoFoto: Thinkstock

Tulipány jsou nejvýznamnější a nejpěstovanější cibulnaté květiny. Mají bohatou a pestrou paletu výrazných i pastelových barev a barevných kombinací, tvarů květů a velikosti rostlin. Pro jejich vzhled je vysazujeme na nápadná místa, především do předzahrádek, poblíž vchodu, u lavičky nebo u cesty. Dáváme je do nepravidelných skupin k okrasným keřům.

Narcisy
(Narcissus)

Narcisy (Narcissus) - v posledních letech byly vyšlechtěny nové odrůdy Foto: Narcisy (Narcissus) - v posledních letech byly vyšlechtěny nové odrůdyFoto: Thinkstock

Narcis svou něžnou svěží krásou je symbolem jara. Ačkoliv nehýří pestrostí barev jako tulipán, je téměř stejně oblíben. V posledních letech byly vyšlechtěny nové nádherné odrůdy. Typický narcis je žlutý, ale bílé kultivary jsou stejně zajímavé. Jednou z nejkrásnějších odrůd je i starodávná Actaea, která vynikne ve všech skupinách. Zajímavý je i narcis Barrett Browning.

Krokus (Šafrán)
(Crocus)

Krokus (Šafrán) (Crocus) Foto: Krokus (Šafrán) (Crocus)Foto: Thinkstock

Krokus je velmi oblíbená květina do skalek, podrostů pod keře a do různých zákoutí, kde na jaře potěší svým květem. Nejvíce se pěstují velkokvěté hybridy, z nich většina byla vyšlechtěna v Holandsku. Nejlépe se krokusům daří v lehčích půdách na přímém slunci. Vykvétají už koncem února.

Další zajímavé rostliny najdete v naší Encyklopedii.

(paw)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Petrklíče, narcisky, hyacinty... Foto:

Hyacinty, narcisy, petrklíče aneb Jarní hrnkovky: Jak je vybírat, aby dlouho vydržely

Jsou notoricky známé, na jaře nám dělají radost, ale víte, jak se o ně starat? Vhodnou péčí můžete krásu takové rostlinky prodloužit o řadu dní. Detailně vám ji ukážeme na...

Článek

Březen v zahradě Foto:

Březen na zahradě: Co je třeba udělat?

Po měsících otírání hadic houbičkou s přípravkem k ošetření pryže, letování děravých konví, oškrabávání mechu ze skalky a prohazování kompostu přichází jaro a s ním i...

Článek

Cesta do budoucnosti Foto:

Pusťte se do klíčení! Takhle vypadá moderní továrna na zdraví za pár korun

Objevte nakličovací misky a čerstvé vitamíny si vypěstujete doma za pár dní a korun.

Článek

Cabin Foto:

Jako v Eragonovi: Švédský hotel ubytovává své hosty na stromech

Bydlení na stromech slaví ve světě úspěch. Ve Švédsku tento nápad dotáhli ještě dál. V borovém lese vybudovali rovnou celý hotel.

reklama