Užitková zahrada

31. července 2014 06:00

Markéta Zídková

Je meloun ovoce, nebo zelenina? A jak vybrat v obchodě ten správný?

I když se vodní meloun vždycky automaticky považoval za ovoce, jde o druh plodové zeleniny patřící do čeledi tykvovitých. Název pochází z řečtiny a znamená „velké jablko“. Z botanického hlediska je meloun bobule

Vodní melouny se údajně poprvé urodily v africké poušti Kalahari. K první zaznamenané sklizni melounů došlo před téměř 5000 lety v Egyptě – svědčí o ní hieroglyfy na zdech starověkých budov. Vodní melouny se často dávaly do královských hrobek, aby králové měli v posmrtném životě co jíst. Z Egypta se melouny dostaly prostřednictvím obchodních lodí do zemí u Středozemního moře. V 10. století si tato šťavnatá zelenina našla cestu do Číny, která dnes představuje největšího pěstitele vodních melounů na světě. Ve 13. století se díky Maurům melouny rozšířily po celé Evropě

Meloun vodní versus cukrový

U nás se nejčastěji setkáváme se dvěma druhy melounů - vodním a cukrovým. Oblíbenější vodní je velký a kulatý s tlustou slupkou, uvnitř červená dužnina a tmavá černá jadérka, obsahuje až 93% vody.

Cukrový má menší oválný tvar, tuhou žlutou slupku, uvnitř lehce nazelenalou dužninu, obsahuje 6 až 8% cukru.

Pěstování melounů

Ještě před pár lety bylo pěstování melounů na českých zahrádkách problémem. Šlechtitelé se však snažili a snaží vyšlechtit takové odrůdy, které rostou rychle a vyžadují méně než 75 dnů na to, aby plody správně dozrály a byly opravdu chutné a báječně šťavnaté.

Mít dnes na zahrádce vlastní melouny není nic nemožného. Můžeme je pěstovat z přímého výsevu nebo z předpěstovaných sazenic, nejlépe na nastlané černé fólii. Meloun cukrový i vodní potřebují pro svůj růst především dlouhé teplé období, a proto je v chladných oblastech pěstujeme raději ve skleníku. Rostliny vyžadují hlubokou, dobře propustnou půdu bohatou na živiny a humus. Nejvhodnější je hlinitá nebo hlinitopísčitá půda s možností zavlažování.

Vodní meloun GRANAT F1

Na českém trhu je to první triploidní meloun, který netvoří semena. Má pevnou, jasně červenou a velice sladkou dužninu. Plody jsou oválné se zelenou, pruhovanou slupkou. V optimálních podmínkách dorůstají do hmotnosti 5 až 7 kg. Dužnina má vysoký obsah cukru až 12%. Melouny mají tuhou slupku a lze je skladovat i 2 až 3 měsíce, při teplotě 5˚C a relativní vzdušní vlhkosti 85 až 90%. Plody ovšem po celou dobu skladování zrají. Svoji chuť si ponechají 2 až 3 týdny, poté se chuťové vlastnosti pomalu mění.

Cukrový meloun

SOLARTAN je středně raná, úrodná odrůda vhodná pro polní pěstování i pro rychlení. Plod je kulovitý, bez žebrování. Kůra je žlutohnědá, tenká, na povrchu hustě síťovaná. Dužnina je světle zelená, šťavnatá, vláknitá, aromatická a sladká. Průměrná hmotnost plodu je 1 kg.

ANANAS má vegetační dobu až 100 dní. Plody jsou vejčitého tvaru o hmotnosti 1,5 až 2,5 kg. Mají oranžovou slupku s jemným síťováním a bílou sladkou dužninou. Meloun je vhodný pro volné pěstování na zahrádkách i pro rychlení.

Jak vybrat správný meloun

Jedno italské přísloví říká, že do lidí a do melounů nevidíš. Kupovat celý meloun je tudíž tak trošku sázka do loterie. Existuje řada tipů, jak trefit zrovna ten správný, nedá se na ně však spolehnout stoprocentně. U cukrových melounů je otázka výběru snazší, zralost lze přesněji odhadnout. Mají totiž propustnější slupku a jejich typická sladká vůně sama o sobě prozrazuje, že v ruce držíte zralý kousek.

  • Zákazník by se měl při výběru spolehnout na svůj sluch a hmat.
  • Zkušení milovníci vodního melounu tvrdí, že když se meloun poklepe a vydává zvonivý zvuk, znamená to, že je už zralý.
  • Jiní doporučují vzít meloun do dlaní a stlačit ho. Je zralý, pokud vydává vrzavý nebo praskavý zvuk.
  • Ať je to jak chce, jisté je jedno – pokud nechcete koupit zajíce v pytli, sáhněte v obchodě po rozkrojeném melounu. I tady je však jedno riziko – pokud ho nesníte brzy, může začít kvasit.

autorský text ing. Marta Pawlicová


Přečtěte si také