Zahrada

13. října 2014 05:35

Markéta Zídková

Jedna z nejjedovatějších dřevin byla vysázena kolem dětských hřišť

Že je tis červený jedovatý, je obecně známo, ale i na řadu dalších nádherných dřevin bychom si měli dávat pozor.

Podzim je dobou, kdy dozrávají plody a vybarvují se listy, takže řada dřevin je zdaleka nejatraktivnějších. Platí to bohužel i pro keře, které jsou velmi jedovaté, jako například tis červený (Taxus baccata) – ten má jedovaté jehličí i červené plody, které jsou pro děti obzvlášť atraktivní. Ptáte se, jak to, že je mohou požírat ptáci? Osemení (dužina) jedovaté není, jen vlastní semeno. U ptáků semeno projde trávicím traktem a pak je vyvrženo do přírody. Riziko člověku hrozí, pokud by semeno rozkousl.

Další zdobnou dřevinou je brslen (rod eubonimus), který má velmi aktraktivní plody. U brslenu jsou jedovaté právě jak plody, tak i dřevo, se kterým s oblibou díky jeho tvrdosti pracují řezbáři. Dřevo je tak jedovaté, že otrava hrozí i při práci s ním.

Dalším jedovatým keřem je tuje neboli Zerav západní. Ta naštěstí nemá ani atraktivní plody ani listy. I tak byste si ale po stříhání živého plotu z tújí měli pořádně umýt ruce.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.No a pak už avízovaná dřevina, která je velmi jedovatá. Ve středověku se výtažek z něj používal jako abordium, tedy jako přípravek, který způsobuje potrat. Bohužel řada žen měla pak doživotní následky nebo zemřela. Paradoxně byl tento keř zejména v 80. letech vysazován kolem dětských hřišť a na sídlíštích. A jak se tento keř jmenuje? Dozvíte se na závěr našeho videa:

(mar)

Podobné užitečné rady najdete v pořadu Receptář prima nápadů vždy v neděli po obědě na Primě. Pokud jej nestihnete, tak pak v archivu u nás na webu na Prima PLAY.

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také