reklama

Jedna z nejjedovatějších dřevin byla vysázena kolem dětských hřišť

Jalovec chvojka nazývaný též klášterní chvojka nebo chvojka klášterská (Juniperus sabina L.)  Foto: Jalovec chvojka nazývaný též klášterní chvojka nebo chvojka klášterská (Juniperus sabina L.) Foto: ru.wikipedia.org

Že je tis červený jedovatý, je obecně známo, ale i na řadu dalších nádherných dřevin bychom si měli dávat pozor.

Podzim je dobou, kdy dozrávají plody a vybarvují se listy, takže řada dřevin je zdaleka nejatraktivnějších. Platí to bohužel i pro keře, které jsou velmi jedovaté, jako například tis červený (Taxus baccata) – ten má jedovaté jehličí i červené plody, které jsou pro děti obzvlášť atraktivní. Ptáte se, jak to, že je mohou požírat ptáci? Osemení (dužina) jedovaté není, jen vlastní semeno. U ptáků semeno projde trávicím traktem a pak je vyvrženo do přírody. Riziko člověku hrozí, pokud by semeno rozkousl.

Další zdobnou dřevinou je brslen (rod eubonimus), který má velmi aktraktivní plody. U brslenu jsou jedovaté právě jak plody, tak i dřevo, se kterým s oblibou díky jeho tvrdosti pracují řezbáři. Dřevo je tak jedovaté, že otrava hrozí i při práci s ním.

Brslen (Euonymus) Foto: ThinkstockBrslen (Euonymus)Foto: Thinkstock

Dalším jedovatým keřem je tuje neboli Zerav západní. Ta naštěstí nemá ani atraktivní plody ani listy. I tak byste si ale po stříhání živého plotu z tújí měli pořádně umýt ruce.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.No a pak už avízovaná dřevina, která je velmi jedovatá. Ve středověku se výtažek z něj používal jako abordium, tedy jako přípravek, který způsobuje potrat. Bohužel řada žen měla pak doživotní následky nebo zemřela. Paradoxně byl tento keř zejména v 80. letech vysazován kolem dětských hřišť a na sídlíštích. A jak se tento keř jmenuje? Dozvíte se na závěr našeho videa: 

(mar)

Podobné užitečné rady najdete v pořadu Receptář prima nápadů vždy v neděli po obědě na Primě. Pokud jej nestihnete, tak pak v archivu u nás na webu na Prima PLAY.

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Oleandr miluje slunce Foto: Thinkstock

Jaké podmínky potřebují letněné rostliny přes zimu?

Nastává čas uklidit kytky z balkónů a teras i zahrady. Jenže kam?

Článek

Amarylis dokáže paralyzovat nervovou soustavu Foto: thinkstock.com

Pokojovky: Jsou jedovaté a stejně je máte doma

Bramboříky, difenbachie, dračince, filodendrony... Taky je máte rádi?

Článek

Jalovec čínský/Juniperus chinensis Pfitzeriana Aurea Foto: Jindřich Votýpka

Jalovec je na zahradě problém. Koho ohrožuje?

Jalovec je stálezelená rostlina, která dosahuje značných rozměrů.

 


reklama