Zahrada

6. srpna 2014 08:00

Markéta Zídková

Kde právě rostou houby? Máme pro vás aktuální mapku

Pokud vás zajímá aktuální stav na houbařském kolbišti, pak se určitě bude hodit aktuální mapka výskytu.

Vědět tak, kde rostou... Zda je lepší jet na sever nebo na východ? Určitě to znáte – potkáte se po víkendu se dvěma různými kolegy a jeden bude hlásit, že ještě nerostou, a druhý právě o uplynulém víkendu nasbíral dva košíky. Přitom stačí jen vědět, kam vyrazit. Proto Česká mykologická společnost vždy od začátku houbařské sezóny (letos začala až koncem července) sestavuje aktuální mapku výskytu hub, kde najdete přesné určení míst a množství výskytu hub. Dostávají ji e-mailem všichni členové společnosti, kteří ji však nesmí bez dovolení vedení společnosti rozšiřovat.

My pro vás máme aktuální mapku na ukázku. PRO ZVĚTŠENÍ NA MAPKU KLIKNĚTE:

Mapa výskytu hub. Foto: Česká mykologická společnost

Pokud vás mapka zaujala, stačí stát se členem České mykologické společnosti, aniž byste museli být odborníci. Jak říká předseda společnosti Jaroslav Landa, členy jsou jak vyspělí houbaři, tak mykofilové i amatérští a profesionální mykologové.

Přihláška k členství a případně k předplatnému časopisu je k dispozici na internetových stránkách nebo v kanceláři Společnosti a odbočkách. Stát se členem znamená poslat přihlášku (formulář je takém na internetových stránkách na adrese sekretariat@myko.cz, redakce@myko.cz. Děti a důchodci platí roční členský příspěvek ve výši 50 Kč, dospělí 100 Kč. Cena časopisu je 150 korun za rok.

Nevíte, co je to za houbu? Přineste ji

Chodíte rádi do lesa na houby? Zajímá vás nejen množství nasbíraných exemplářů, ale i jejich složení, výskyt jednotlivých hub a jejich rozšíření? Tak to je nejvyšší čas, abyste se stali členy České mykologické společnosti.

Mykologická poradna pro členy i veřejnost, založená již v roce 1909 v Praze, je otevřena v Karmelitské 14 na Malé Straně nyní po celý rok v hodinách: pondělí 9–12, 14–16 h, úterý a čtvrtek 9–12 h. Pokud vás zajímá, co jste za houbu zrovna našli, můžete ji přinést k určení. Mimo tuto dobu lze houby k určení ponechat v přízemní skříňce, případně zaslat k určení (řádně zabalené) poštou. U snímků zaslaných prostřednictvím internetu na adresu poradna@myko.cz je možné zaručit pouze orientační určení, protože určování hub jen podle fotografií je mnohdy značně obtížné. Určování hub pro členy je zadarmo, pro ostatní za poplatek 10 Kč za kus.

Spolupráce s Českou mykologickou společností je otevřena každému zájemci – především všem, kteří se zajímají o velké houby a chtějí je blíže poznat v kolektivech lidí obdobného zájmu v celé ČR.

(mw)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky houby

Přečtěte si také