reklama

Kde získat rouby pro citrusy?

Citrusy v zimě vyžadují chlad Foto: Citrusy v zimě vyžadují chladFoto: Thinkstock

Ze semínka vám vyroste malý citrus. Pak ho ale musíte naroubovat.

Pokud chcete začít s citrusy, nejlepší způsob je zasadit semínko z dobře vyzrálé mandarinky nebo pomeranče. Až bude stonek rostlinky cca 4 mm tlustý, můžete začít uvažovat o roubování.

Začínající pěstitel si sotva poradí s roubováním, lepší je poradit se se zkušeným citrusářem. Roubování je podobné jako u všech ostatních rostlin a stromů. V případě citrusů zkraťte stonek rostlinky asi na 3 očka a odřežte všechny listy, aby nám zbyl pouze kmínek. Ten shora naříznete asi 1,5 cm a vložíte do špičky seřízlý roub.

Pevně utáhnete průhlednou páskou a potřete vazelínou nebo voskem, aby se do spoje roubu nedostala vlhkost, ani houby či bakterie. Takto roubovanou rostlinku dobře zakryjte igelitem nebo seřízlou PET lahví.

Baví vás pěstování rostlin? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Nespornou výhodou roubování je urychlení plodnosti rostlinek, protože podobně naroubovaná rostlinka poprvé plodí už za dva až tři roky. Rovněž si můžete vybrat odrůdu, která nejvíce vyhovuje podmínkám, ve kterých bude rostlinka pěstována.

A teď to nejdůležitější. Víte, kde získáte citrusový roub?

Dnes se dají sehnat v každém dobrém zahradnickém supermarketu nebo se spojte se samotnými pěstiteli, kteří se jistě rádi podělí se začínajícím „citrusářem“. Na některých zahradnických výstavách už předem avizují, že po dobu výstavy budou roubovat citrusy.

Článek

Citrusy mají původ v jižní Číně a jihovýchodní Asii. Foto:

Jak pěstovat citrusy? Rady zkušených pěstitelů

Zkusili jste, jak chutná pomeranč, mandarínka nebo citrón vlastnoručně vypěstovaný? Kromě důležitých vitamínů a čerstvosti je takový plod plný lásky a péče svého pěstitele.

(paw)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Co druh tykve, to jiný tvar Foto:

Zavařovat, kandovat, sušit… S dýní se dají dělat divy!

Tradičních dýňových receptů na polévky, saláty a ragú najdete všude spousty. Co si ale trochu zaexperimentovat a zkusit něco jiného? Něco, co vám bude nejen moc chutnat,...

Článek

Krása zeleniny Foto:

Carving zeleniny: Naučte se s námi vyřezávat růžičku

Co za sychravých víkendů? Třeba si můžete pohrát se zeleninou a ovocem.

Článek

Amarylis dokáže paralyzovat nervovou soustavu Foto:

Pokojovky: Jsou jedovaté a stejně je máte doma

Bramboříky, difenbachie, dračince, filodendrony... Taky je máte rádi?

 

reklama