reklama

Když papriky začnou v plné sezoně vadnout. Co s tím?

Není to škoda? Taková úroda a teď paprika vadne Foto: Není to škoda? Taková úroda a teď paprika vadneFoto: Marta Pawlicová

Ohrožená úroda.

V poslední době jsme svědky vadnutí papriky v plné plodnosti. Na paprikách pěstovaných ve skleníku se na listech nejdříve vytvoří žlutavé skvrny (později při celkovém vadnutí listů až s odstínem do hněda). Žádní živočišní škůdci to nezpůsobují. Pěstitelé se domnívají, že jde o nějakou poruchu výživy nebo virózu. Nestačí totiž všechny listy otrhat a rostlinu tak zmladit. Možná to pomůže jen částečně, ale zase se to vrací. Rostliny i plody přestávají růst, opadávají listy. Jaká je v tomto případě pomoc? Nejde přece zrušit všechen porost při plném růstu plodů.

Článek

Bohužel bez chemie to nejde Foto:

Napadla vaše rajčata šedá plíseň? Poradíme, jak s ní zatočit

Teplé a vlhké počasí urychluje šíření plísní. Když už plíseň zasáhla rajčata, lze ještě zachránit úrodu?

Podle vyjádření Miloše Kožešníka z Českého zahrádkářského svazu u paprik ve skleníku se při vysoké vzdušné vlhkosti často objevuje bakterióza, bohužel není povolen žádný přípravek na ochranu, prevence je ve vzdušnosti porostu. Problém je, že vysoká vzdušná vlhkost je při silných deštěch i ve venkovních porostech, dennodenní deště nedávají možnost porostu oschnout a ani použít chemickou ochranu. Dříve byl povolen Cryptonal Liguid na bázi mědi, je pravda, že měďnaté přípravky šíření bakterióz mohou výrazně omezit, ale doporučit to nelze, neboť k tomu není žádný přípravek povolen – viz zákon o rostlinolékařské péči. Vstupem do EU byly některé doposud používané přípravky zakázány a některé mohou používat jen profesionálové, zahrádkáři nikoliv.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Článek

478986341 Foto:

Opět nastává období plísně okurkové. Jak ji přemoci?

Plíseň okurková se k nám dostává vzdušnými proudy až z jižní Evropy.

Jak se vadnutí projevuje? Rostlina začne vadnout zespodu a často celá zasychá. Původcem jsou pravděpodobně houby Fusarium Oxysporum, Verticillium albo-atrum, Verticillium dahlie nebo Sclerotinia sclerotiorum. Poněvadž není snadné určit, která z hub chorobu způsobila, je důležitá spíše prevence než ochrana fungicidem. Proto platí – nikdy na jednom pozemku po sobě nepěstujeme plodovou zeleninu. Používáme rezistentní odrůdy a dezinfikujeme půdu. Neexistuje žádný účinný fungicid, který by po výskytu choroby zabral.

Lze doporučit přípravek PREVICUR 607 SL proti padání klíčících rostlin jako prevence v době hned po výsadbě.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Ačokča/Cyclanthera pedata - detail Foto:

Ačokča je paprikookurka. Víte, jak ji pěstovat a zpracovat?

Z ačokči můžete zkonzumovat jak plody, tak i listy.

Článek

Článek

Jiřinka/Dahlia Foto:

Jiřiny jsou nenáročné květiny. Bez jedné věci ale nepřežijí

Jedny z nejkrásnějších květin na zahradě jsou jiřiny. Co do množství podob se mohou srovnávat s růžemi.

reklama