reklama

Květiny našich babiček zažívají renesanci – nesmrtelný laskavec

Amaranthus hypochondriacus PYGMY TORCH Foto: Amaranthus hypochondriacus PYGMY TORCHFoto: Archiv Marty Pawlicové

Staří Aztéci, Inkové a Mayové nazývali amarant neboli laskavec svatým zrnem.

V překladu amarant znamená nesmrtelný a má svůj původ v tropickém pásmu Ameriky a Asie. Většinou roste planě, u nás je znám jako okrasná rostlina s nádhernými červenými květy, které se říká laskavec. Několik druhů amarantu se pěstuje pro sklizeň.

V podstatě nejde o žádnou novinku, rostlina jen na čas upadla v zapomenutí. Naštěstí se však díky svým vlastnostem v posledních letech znovu prosazuje. Některé odrůdy se pěstují i v České republice.

Amaranthus caudatus RED 05 Foto: Amaranthus caudatus RED 05Foto: Archiv Marty Pawlicové

Laskavec (Amaranthus) je okrasná letnička charakteristická svými převislými květenstvími složenými z drobných kvítků. Většinou ji najdeme na záhonech, ale dá se pěstovat i jako pokojová rostlina na okenním parapetu nebo v zimní zahradě.

Krásou laskavce se můžete těšit celé léto.

Na pozemek ji vyséváme v květnu. Můžeme ji však také předpěstovat ve skleníku a sazenice přesazovat na záhon na vzdálenost 50 cm. Rostlina tak bude dřív kvést. Také se často stává, že po mírné zimě se vám najednou objeví velké množství sazeniček laskavce, jehož semena přezimovala v zemi bez újmy. Jakmile se objeví první červené lístky laskavce, přesaďte ho na vhodné místo, protože svým vzrůstem zcela zastíní všechny ostatní rostlinky.

Laskavec není náročný na stanoviště, vyhovují mu humózní, hlubší a střední půdy a přímé slunce. Nesnáší zamokření. Roste velice rychle. Jsou to velmi robustní rostliny dorůstající výšky od 40 cm do jednoho metru. Přerostlý laskavec je v létě záhodno sestříhat na výšku 30 cm. Rostlina vytvoří keřík, který ihned obroste množstvím hustého, převislého, ocasatého květenství v červené nebo zelenobílé barvě. Kvete od července do října.

Další užitečné tipy a návody najdete v naší Encyklopedii.Laskavec netrpí chorobami ani škůdci, potřebuje pouze dvakrát za sezonu přihnojit. Květina v poslední době opět přichází do módy a nachází velké uplatnění při aranžování suchých kytic.

Oblíbené druhy:

Laskavec ocasatý Duo Mix – směs tvořená rostlinami s červenými a zelenými převislými květními klasy. Hodí se do skupin. Je velmi citlivý na mráz. Výška rostliny 80 cm.

Amaranthus caudatus MIX HEM06 01 Foto: Amaranthus caudatus MIX HEM06 01Foto: Archiv Marty Pawlicové

Laskavec ocasatý Pygmy Torch – vzpřímené květní klasy intenzivně červené barvy, vhodný k řezu do váz i na sušení. Výška 40 až 60 cm. (viz úvodní obrázek)

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Bršlice kozí noha je bohatá na vitamín C Foto:

Bršlice kozí noha je úděsná plevel. Jak ji zlikvidovat?

Bršlice se ale hodí i do salátu a využívá se v přírodním lečitelství.

Článek

Děti vás za piknik budou milovat Foto:

Prostřete si venku aneb tipy na úspěšný piknik

Nezapomněli jste, že k létu patří také piknikování? Pokud ano, měli byste to napravit co nejdříve, vždyť pobyt v přírodě s dobrým jídlem a lahodným pitím je tak romantický…

Článek

reklama