reklama

Lahodné novinky mezi kedlubnami. Chcete pěstovat bílou, nebo modrou? Vyberte si

Luna - Velmi raná odrůda, určená k rychlení všemi způsoby a pro celoroční polní pěstování. Velmi odolná je proti vybíhání, dřevnatění i praskání kulovitých bulev. Při jarním pěstování vyžaduje pravidelnou zálivku Foto: Luna - Velmi raná odrůda, určená k rychlení všemi způsoby a pro celoroční polní pěstování. Velmi odolná je proti vybíhání, dřevnatění i praskání kulovitých bulev. Při jarním pěstování vyžaduje pravidelnou zálivkuFoto: Moravoseed

Kedlubna je lahodná košťálová zelenina. Můžete si vybrat rané a pozdní odrůdy tak, abyste ji na záhoně měli po celou sezonu.

Brukev zelná – kedlubna ( Brassica oleracea) patří do široké rodiny brukvovitých rostlin společně se zelím, kapustou, kadeřávkem, květákem a brokolicí. Všechny tyto košťáloviny byly vyšlechtěny z původní rostliny brukve zelné. Společným znakem je jejich ztlustlá lodyha – košťál.

Jedná se o brukvovitou zeleninu původem ze Středomoří, pěstovanou pro stonkovou hlízu. Má mělký kořenový systém a maximálně 20 cm dlouhý košťál, z něhož vyrůstají nad hlízou dlouze řapíkaté listy. Listy pod hlízou odumírají. Kedlubna je dvouletá, v prvním roce vytváří košťál, ve druhém semena. Jako zelenina se pěstuje pouze rok.

Kedlubna na celou sezonu

Pokud kedlubnu předpěstováváte, udělejte to tak 6 až 12 týdnů před plánovanou výsadbou. Rané odrůdy (délka vegetace je 80 až 100 dní) vysévejte v únoru, letní odrůdy (délka vegetace je 100 až 140 dní) vysévejte v březnu nebo v dubnu, pozdní odrůdy (délka vegetace je 130 až 170 dní) vysévejte na přelomu dubna a května.

Pro zahrádkáře jsou k dostání na trhu sazenice, které jsou již správně otužené, takže nehrozí, že budou vybíhat do květu. Vysazujte rostliny se třemi nebo čtyřmi pravými lístky, dbejte, abyste je nesadili příliš hluboko, v takovém případě se netvoří hlízy. Rané odrůdy vysazujte na záhon v dubnu, letní odrůdy v květnu nebo červnu, pozdní odrůdy nejpozději do poloviny července. Spon pěstování se pohybuje od 25 až 40 x 30 až 40 cm, ten zvolte velký přímo úměrně s hustotou listů a velikosti hlíz.

Jarní odrůdy při výsadbě zakrývejte netkanou textilií. Půdu na záhonu udržujte bez plevelů a pravidelně okopávejte. Bílé odrůdy kedluben na rozdíl od modrých jsou náročnější a na nevyrovnanou zálivku reagují praskáním hlíz.

Pěstujete zeleninu? Inspirujte se v naší Encyklopedii.Výživa hnojením

Kedlubna je rostlina druhé trati, proto použijete-li pro rané odrůdy hnůj, musíte ho dokonale zapracovat do půdy, při nadbytku dusíku se hlízy netvoří. Před výsadbou je žádoucí aplikovat do půdy průmyslová hnojiva v dávce 30 až 60 g/m2 s poměrem živin NPK 1,5:1:2, první polovinu dávky u pozdních odrůd nebo u přímých výsevů dodejte při výsadbě a druhou během vegetace. Platí, že pozdní odrůdy jsou náročnější na množství dodaných živin.

Článek

Sběr rakytníkových plodů je kvůli trnitým větvím spíš očistec. Pokud ale vytrváte a sklizeň šikovně zpracujete, budete mít dostatečný přísun céčka a dalších vitamínů na celý rok Foto:

Rakytník obsahuje 10x více vitamínu C než pomeranč. Jak ho pěstovat?

Rakytník řešetlákový – keř, který musíte pěstovat v páru, protože je samčí a samičí.

Nejčastější škůdci

Na rostlinách kedluben nejčastěji škodí bělásci řepkoví a zelní, háďátko zhoubné, můra zelná, krytonosec čtyřzubý. Z chorob se na kedlubnách vyskytuje padlí brukvovitých a boulovitost kořenů brukvovitých.

Kterou barvu si vybrat?

Kedlubny mají buď bílou (zelenou), či modrou (fialovou) bulvu. Zelené formy mají latinské označení var. alboviridis a modré (fialové) odrůdy var. purpurenscens. Jestli se vám pěstování kedluben příliš nedaří, vyzkoušejte ty modré – jsou obecně méně citlivé k nedostatkům při pěstování a odolnější k dřevnatění a praskání bulev.

Článek

Krása oranžových tulipánů Foto:

Veselá velikonoční dekorace, kterou zvládnou i děti

Ať už si ji vyrobíte pro sebe, či jako dárek, navodíte s ní jarní atmosféru.

Proč ji pěstovat

Kedlubna podporuje krvetvorbu, obsahuje mimo jiné látku biotin, která přispívá ke zdravé pokožce a prospívá vlasům. Hlízy jsou určeny především pro konzumaci za syrova, můžete je však také kulinářsky zpracovávat (např. vařit, zapékat, smažit v trojobalu). Kedlubny můžete konzumovat při hubnutí a redukčních dietách. Látky v nich obsažené zmírňují silné menstruační krvácení žen, podporují správnou funkci jater a ledvin a v neposlední řadě pomáhají lepšímu trávení.

Spolehlivé odrůdy

LUNA – velmi raná odrůda, odolná proti vybíhání, dřevnatění i praskání. Hodí se k rychlení a pro celoroční polní pěstování.

Luna - Velmi raná odrůda, určená k rychlení všemi způsoby a pro celoroční polní pěstování. Velmi odolná je proti vybíhání, dřevnatění i praskání kulovitých bulev. Při jarním pěstování vyžaduje pravidelnou zálivku Foto: Luna - Velmi raná odrůda, určená k rychlení všemi způsoby a pro celoroční polní pěstování. Velmi odolná je proti vybíhání, dřevnatění i praskání kulovitých bulev. Při jarním pěstování vyžaduje pravidelnou zálivkuFoto: Moravoseed

KORFU F1 – raný, světle zelený hybrid s ploše kulovitou bulvou a lahodnou dužinou. Odolný proti praskání, dřevnatění i přerůstání bulev. Vhodný k rychlení i celoročnímu polnímu pěstování.

Korfu F1 - Velmi raná hybridní odrůda, určená k rychlení všemi způsoby a pro celoroční polní pěstování. Je odolná proti dřevnatění, praskání, vybíhání a přerůstání bulev. Bulva je ploše kulovitá, světle zelená, s kvalitní jemnou dužninou  Foto: Korfu F1 - Velmi raná hybridní odrůda, určená k rychlení všemi způsoby a pro celoroční polní pěstování. Je odolná proti dřevnatění, praskání, vybíhání a přerůstání bulev. Bulva je ploše kulovitá, světle zelená, s kvalitní jemnou dužninou Foto: Moravoseed

TROJA F1 – polopozdní až pozdní hybrid s velkou, ploše kulovitou bulvou o průměru 15 až 18 cm. Vhodný k jarnímu a letnímu polnímu pěstování. Odolný vůči dřevnatění a přerůstání bulev.

Troja F1 - Polopozdní až pozdní hybridní odrůda, odolná proti dřevnatění a přerůstání bulev. Bulva je velká, ploše kulovitá, o průměru 15 - 18 cm a vyniká jemností dužniny. Vhodná je k jarnímu a letnímu polnímu pěstování, ale i pro pěstování na podzim Foto: Troja F1 - Polopozdní až pozdní hybridní odrůda, odolná proti dřevnatění a přerůstání bulev. Bulva je velká, ploše kulovitá, o průměru 15 - 18 cm a vyniká jemností dužniny. Vhodná je k jarnímu a letnímu polnímu pěstování, ale i pro pěstování na podzimFoto: Moravoseed

GIGANT – velice oblíbená pozdní odrůda, dosahuje mimořádně velké bulvy o hmotnosti 3 až 5 kg, které nedřevnatí. Vhodná i ke krmným účelům.

Gigant - jak název napovídá, dosahuje mimořádně velké bulvy o hmotnosti 3 až 5 kg, které nedřevnatí Foto: Gigant - jak název napovídá, dosahuje mimořádně velké bulvy o hmotnosti 3 až 5 kg, které nedřevnatíFoto: Moravoseed

BALLOT F1 – raný hybrid modré kedlubny s ploše kulovitou bulvou a kvalitní jemnou dužinou. Vhodný pro celoroční pěstování, odolný proti dřevnatění, vybíhání do květů i praskání.

Ballot F1 -Raná hybridní odrůda modrého kedlubnu, určená pro jarní a podzimní polní pěstování. Je odolný proti dřevnatění, vybíhání do květu i praskání. Bulva je ploše kulovitá s kvalitní jemnou dužninou Foto: Ballot F1 -Raná hybridní odrůda modrého kedlubnu, určená pro jarní a podzimní polní pěstování. Je odolný proti dřevnatění, vybíhání do květu i praskání. Bulva je ploše kulovitá s kvalitní jemnou dužninouFoto: Moravoseed

BLANKYT – raná odrůda modré kedlubny pro celoroční pěstování. Značně odolná proti dřevnatění. Vyznačuje se slabým olistěním.

Blankyt - Raná odrůda modrého kedlubnu se slabým olistěním, značně odolná proti dřevnatění. Vhodná je pro celoroční pěstování Foto: Blankyt - Raná odrůda modrého kedlubnu se slabým olistěním, značně odolná proti dřevnatění. Vhodná je pro celoroční pěstováníFoto: Moravoseed

VIOLETA – pozdní odrůda modré kedlubny pro podzimní sklizeň. Vyznačuje se jemnou chutí. Bulvy dorůstají do hmotnosti až 0,7 kg. Velmi odolná proti dřevnatění i praskání bulev.

Violeta - Pozdní odrůda modrého kedlubnu, velmi odolná proti dřevnatění i praskání bulev. Vyniká jemnou chutí. Určena je pro podzimní sklizeň. Bulvy dosahují hmotnosti 0,5 až 0,7 kg Foto: Violeta - Pozdní odrůda modrého kedlubnu, velmi odolná proti dřevnatění i praskání bulev. Vyniká jemnou chutí. Určena je pro podzimní sklizeň. Bulvy dosahují hmotnosti 0,5 až 0,7 kgFoto: Moravoseed

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Článek

Hortenzie potřebují hodně vody Foto:

Krásná a citlivá hortenzie. 5 pravidel, jak ji pěstovat

Hortenzie patří k nejžádanějším květinám současnosti.

Článek

Skleník zlepší úrodu Foto:

Jak správně umístit skleník na zahradě?

Chcete-li prodloužit rostlinám vegetaci, pořiďte jim dům ze skla.

Článek

Kustovnice je až 2,5 metru vysoký keř Foto:

Kustovnice je lepší než viagra a k tomu prodlužuje život

Chcete být fit? Zkuste hrstku goji neboli kustovnice denně.

reklama