reklama

Máte velkou úrodu třešní? Zkuste třešňovou marmeládu bez chemie

Domácí marmelády jsou opět v kurzu. Proč nezkusit zrovna třešňovou? Foto: Domácí marmelády jsou opět v kurzu. Proč nezkusit zrovna třešňovou?Foto: Thinkstock

I když nejste fanatikem všeho eko a bio, když děláte domácí marmeládu, je zbytečné do ní přidávat chemii.

Třešně jsou báječné ovoce plné zdravých látek s jedinou nepatrnou nevýhodou: nedají se dlouho skladovat. Už jste zkusili třešňovou bublaninu, knedlíky, koláč? Tak tedy přišel čas udělat si třešňovou marmeládu.

Třešně mají poměrně nízký obsah pektinů, aby marmeláda z nich zhoustla, musíme si pomoci želírovacím cukrem, případně přidáním ovoce, které má pektinů dostatek. Pokud se chystáte na třešňovou marmeládu a rádi byste se vyhnuli želírovacím prostředkům, přidejte červený nebo černý rybíz.

Suroviny:
70 % vypeckovaných třešní
30 % obraného rybízu
na 1 kg ovocného protlaku 600 až 700 g cukru

Postup:
Třešně a rybíz v kastrolu podlijeme trochou vody a dusíme. Změklou směs prolisujeme přes síto nebo použijeme mlýnek na ovoce.
Odvážíme 1 kg ovocného protlaku a zahříváme v širším kastrolu bez pokličky tak dlouho, dokud se jeho objem nezmenší zhruba o třetinu. Pomalu přisypáváme cukr a odebíráme pěnu, která se tvoří na povrchu. Vaříme do potřebného zhoustnutí, nakonec marmeládu nalijeme do čistých sklenic, které pořádně zašroubujeme a obrátíme dnem vzhůru.
(Převzato z knihy Domácí konzervování ovoce a zeleniny)

Pecky z třešní, které jste přidali do bublaniny nebo jste je zavařili, nevyhazujte, jsou ideální surovinou pro výrobu relaxačního a hřejivého polštářku:

Článek

Připravte si šicí stroj a hezkou bavlněnou látku. Velikost a tvar polštářku je jen na vás, obvyklé jsou rozměry od 15 x 15 cm do 30 x 20 cm. Rozprostřená vrstva pecek by měla být asi 3cm Foto:

Co s peckami z třešní? Vyrobte si polštářek

Pecky z třešní mají vícero využití. Můžete je střílet po sousedech anebo si z nich vyrobit polštářek.

Článek

Zinek a antioxidanty, to je oč tu běží Foto:

Drobné ovoce – maliny, rybíz i jahody zvyšují chuť na sex. Pokud je tedy sníte celé

Zrníčka (semínka) jsou zárodkem nového života. Proto jsou nabitá minerály, tedy i zinkem, který zvyšuje potenci.

Článek

Dejte si jahodovou kúru Foto:

Udělejte si jahodový detox. Jahody jsou skvělé na hubnutí i očistu těla

I když jsou jahody sladké, obsahují jen minimum cukru.

reklama