reklama

Měsíc tahá houby z mechu. Houbaři je nestíhají sbírat

Hřib smrkový/Boletus edulis Foto: Hřib smrkový/Boletus edulisFoto: Jindřich Votýpka

Jak souvisí růst hub z fázemi měsíce?

30. července 2016

Houby rostou a vydatně! Kdo se v letošním červenci vydal do lesa, ten to může potvrdit. Samozřejmě jsou mikroregiony, kterým se déšť v letošním na srážky bohatém červenci vyhnul a tam si pak o houbařských žních mohou nechat zdát, ale na většině území České republiky je hub hodně. Potvrzuje to na svých stránkách i Česká mykologická společnost: "Drobný, ale hustý a vytrvalý déšť, který se dobře vsakuje, teplota kolem 20 stupňů a bezvětří....Měsíc tu tahá houby z mechu," uvádí se zde o oblasti Jizerských hor.

Má však měsíc, repsektive jeho fáze vliv na růst hub? Touto otázkou se seriózně zabývala švýcarská studie "Více hub za úplňku - mýtus nebo realita" (More mushrooms under a full moon – myth or reality?). Studie se opírá o úctyhodné množství dat. V letech1990 až 2007 vědci nasbírali 1715 datovaných mykologických vzorků. A výsledek?

Měsíc v úplňku nemá žádný vliv na růst hub v tuto dobu, respektive nelze tuto spojitost empiricky zaznamenat. Mnohem důležitějšími faktory, které růst hub ovlivňují, jsou vlhkost, teplota a dostatek živin. Proto raději než fáze měsíce se vyplatí sledovat stránky Českého hydrometeorologického ústavu, kde najdete mapu srážek. Pokud se tedy chystáte na dovolenou po České republice, mrkněte se na tuto mapu, kde můžete zabrouzdat i v historii a na základě toho si můžete odvodit, na kolik hub se můžete v dané oblasti těšit. Růst hub v podstatě kopíruje mapu srážek České republiky.

Letos v červenci už rostou hřiby kováře, křemenáče, dubáky a objevují se již hřiby smrkové a klouzky. Z dalších jedlých hub se během června utěšeně rozrostly některé holubinky. Objevují se první skupinky žluťoučkých lišek". Hojně rostou také muchomůrky růžovky neboli masáky.

Liška obecná (Cantharellus cibarius) Foto: Liška obecná (Cantharellus cibarius)Foto: Wikimedia Commons

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Muchomůrka růžovka/Amanita rubescens Foto:

Víte, jak rozeznat růžovku neboli masáka od muchomůrky tygrované?

Je to velmi chutná houba, ale sbírat byste ji měli jen tehdy, když jste si stoprocentně jistí, že je to ona.

Článek

Pečárka zápašná neboli žampion zápašný (Agaricus xanthoderma) Foto:

Víte, že existují i jedovaté žampiony? Jak je rozlišit od těch pravých?

Žampion zápašný je nejnebezpečnější houbou pro houbaře.

Článek

Hřib kříšť (Boletus calopus) Foto:

Nebezpečné mýty o houbách. Uvěřte jim a otrávíte se

Mezi lidmi se traduje řada mýtů a pověr o houbách, které jsou však nebezpečné.


reklama