Zahrada

12. srpna 2016 05:30

redakce Prima Living

Měsíček lékařský je zázračná zbraň proti plísním a odřeninám. Udělejte si domácí měsíčkovou mast

Pro pěstování jasně žluté nebo oranžové letničky nepotřebujete žádné zvláštní znalosti a zkušenosti, jejím vysetím na zahrádce nebo na balkoně ale získáte těžký kalibr v boji proti řadě zdravotních trablů.

Měsíček lékařský (Caledula officinalis) je krásná a přitom užitečná květinka, která byla ceněna už ve starověku. Patří k nejúčinnějším bylinkám při léčení ran, má povzbuzující účinky, ale poradí si i s bolestí v krku, plísněmi, popáleninami nebo s menstruačními bolestmi.

A přitom se tak jednoduše pěstuje – stačí sesbírat a dosušit semínka z odkvetlé rostliny a v jarních měsících je zasít do nádob nebo na volná místa v záhonech, nejlépe tam, kam během dne dosahují sluneční paprsky. Většinou se měsíček se vysemení sám. Kvete celé léto až do prvních podzimních mrazíků, ale opravdu úchvatně vypadá v červenci poblíž levandule, se kterou se nádherně barevně doplňuje.

Jak sbírat a skladovat měsíček

Nejvíce ceněnou částí měsíčku jsou jeho květy. Sbírat je můžete postupně, kdykoliv za suchého a slunného počasí, celé i s kalichem nebo bez kalichu.

Sušit by se měly rychle, ale ve stínu, při využití sušičky nebo trouby nastavte teplotu maximálně na 70 ºC. Při skladování pamatujte na dvě věci – květy chraňte před světlem, aby si zachovaly maximum léčivých látek a barvu, která vizuálně vylepšuje rozličné bylinkové směsi. Sušenou drogu několikrát během zimy zkontrolujte a pokud to bude nutné, tak také dosušte, měsíček totiž velice často natahuje vlhkost z okolí.

Jak užívat měsíček

Tato léčivka se užívá nejčastěji zevně, a to v masti, nálevu nebo tinktuře, jako nálev také vnitřně. Svoje využití nachází i v kuchyni, například v salátech, polévkách a pokud zrovna nemáte šafrán, poslouží místo něj na obarvení rýže.

Na odřeniny, řezné rány i záněty žil

O měsíčku se mimo jiné tradovalo, že navozuje věštecké sny. Pokud byste si jeho magické schopnosti chtěli vyzkoušet na vlastní kůži, stačí, když si podle dávných doporučení před spaním dáte pod polštář utrženou oranžovou květinu. Ale je řada prozaičtějších důvodů, kdy pro měsíčku sáhnout a to, že opravdu léčí a hojí, potvrzují zkušenosti dlouhé řady generací.

Nálev z měsíčku

Nálev připravíte z jedné lžičky květů a půl litru vody, můžete kloktat při bolestech v krku nebo zánětech  v ústní dutině, potírat jím můžete opary, kopřivku, různé odřeniny nebo řezné rány, nebo ho používat na obklady. Pomáhá při zánětech očí nebo křečových žil. Vnitřně lze nálev užívat při kolikách nebo menstruačních bolestech, mimo to je čaj z měsíčku doporučován při celulitidě nebo problémech s játry.

Jak udělat měsíčkovou mast

Měsíček lékařský našel své využití i při výrobě bylinné kosmetiky, oblíbené jsou zejména krémy na ruce nebo pleťová mléka a krémy, které zvláčňují, hojí a zklidňují pokožku. Ale co takhle vyrobit si vlastní měsíčkovou mast? Možná se budete divit, ale není to vůbec složité!

Ingredience

  • dvě hrsti měsíčkových květů
  • 250 g sádla

Postup

V kastrolu na mírném plameni sádlo rozehřejte, přidejte čerstvé nebo sušené květy měsíčku, promíchejte, nechte chvilku probublat a nakonec odstavte do druhého dne. Potom sádlo znovu opatrně rozpusťte, přeceďte a přelijte do skleniček. Skladujte na chladném a tmavém místě, nejlépe v lednici.

Použití

Mast se nebojte používat na rozpraskané rty, popáleniny, plíseň nohou nebo na silně poštípanou kůži od hmyzu, užívání měsíčku lékařského totiž není spojováno se žádnými nežádoucími účinky.

Sdílejte článek

Přečtěte si také