reklama

Mohutné deště skončily. Za jak dlouho začnou růst houby?

Tak na takové úlovky, které  byly vloni téměř pravidlem, si letos ještě budeme muset chvíli počkat Foto: Tak na takové úlovky, které byly vloni téměř pravidlem, si letos ještě budeme muset chvíli počkatFoto: archiv MP

Nesmělý nástup hub.

Začátek hlavní letošní houbařské sezóny se díky teplému a suchému průběhu léta stále odsouvá. Nejen milovníci hub, ale i vedení České mykologické společnosti už ztratilo trpělivost a rozhodlo se pro své členy zahájit pravidelné informace o plošném růstu hub.

A tak se tento týden mykologové z celé republiky rozběhli do svých lesů, na remízky a tajná místa, aby zjistili, zda vydatné deště v těchto dnech udělaly mykologům radost. „Bohužel, situace je nepříznivá. I když jsme překvapeni, kolik milovníků hub se nám na naši výzvu ozvalo, žádné příznivé informace nemáme. Zatím neroste prakticky nic, mapa úlovků našich členů je celá modrá, což znamená žádná houba. Ale spustit informace o růstu hub jsme museli, abychom zas naopak počátek mohutnější růstové vlny úplně nepropásli,“ sdělil předseda ČMS Jaroslav Landa.

První vydatnější deště jsou sice znát i pod stromy v lesích, ale podhoubí potřebuje určitý čas, aby nasáklo a začalo růst. Možná to bude týden, možná víc, ale podle vedení České mykologické společnosti houbařské žně nenechají na sebe dlouho čekat. V září se už možná bude chodit na houby s kosou.

mw

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Pečárka zápašná neboli žampion zápašný (Agaricus xanthoderma) Foto:

Víte, že existují i jedovaté žampiony? Jak je rozlišit od těch pravých?

Žampion zápašný je nejnebezpečnější houbou pro houbaře.

Článek

Bedla hřebenitá/Lepiota cristata Foto:

Bedla hřebenitá / Lepiota cristata

NEJEDLÁ houba. Patří do čeledi Pečárkovité - Agaricaceae.

reklama