reklama

Na Šumavě vám na lišky nebude stačit koš. Kde najdete nejvíc hub?

Liška obecná (Cantharellus cibarius) Foto: Liška obecná (Cantharellus cibarius)Foto: Wikimedia Commons

Houbařská sezóna konečně pořádně začala.

V jiných letech v tuto dobu bývá v lesích velké množství různých druhu hub, letos je oproti předchozím létům situace slabší, ale houby konečně pořádně rostou!

Nejlepší situace je momentálně na severu a severozápadě Čech. Podle Aleše Víta z České mykologické společnosti se to už projevilo o víkendu na tradičních houbařských výstavách napříč republikou. Je zajímavé, že rostou houby jednoho druhu na jednom místě ve velkém množství. Když na Šumavě narazíte na lišky, nebude vám stačit koš. Stejně tak je to s nálezem hnojníku obecného (ten lze najít na okrajích lesa), bedly šedohnědé, v celých kruzích rostou holubinky a už lze najít i křemenáče, hřiby koloděje a čirůvky.

Článek

Bedla červenající/Macrolepiota rhacodes Foto:

*Jedlé houby

Mezi jedlé houby patří:

Víkendová výstava hub v Mariánských Lázních doslova překvapila a samotné organizátory. Podle Jiřího Pošmury z Mikologického kroužku Slavkovský les bylo k vidění na 280 druhů rozmanitých druhů hub. Lidé obdivovali i takové druhy, které se jen tak nevidí, jako korálovec bukový, vějířovec obrovský nebo vatovec obrovský. S růstem jedlých hub jdou ruka v ruce i jedovaté a nejedlé. Už vyrostly všechny druhy muchomůrek – ježohlavá, zelená i citronová. Chloubou výstavy podle Pošmury byly hřibovité houby, kterých bylo skutečně hodně. Pro mnohé návštěvníky to byla překvapivá podívaná, protože jen málokdo věřil, že by si houby daly říct a začaly růst. Podle slov Heleny Hamerské z České mykologické společnosti je oblast Mariánských Lázní a Karlových Varů jednou z nejslibnějších oblastí růstu všech druhů hub. Ale stále existují oblasti, kde je růst minimální, zvláště střední Čechy.

Článek

Také do poradny České mykologické společnosti už přichází zájemci o určení nalezených hub. Jsou to většinou měně známé druhy, o kterých nálezce chce vědět, zda je může konzumovat. Z Prahy a okolí jsou to píchavky, bedly i žampiony

„Těšte se na víkend, houby si už daly říct, „maso lesa“ je konečně k mání,“ říká Aleš Vít. Houby rostou!

Marta Pawlicová

reklama