reklama

Nastal čas vysadit pivoňky. Poradíme, jak

Mezi dřevitými a bylinnými pivoňkami je rozdíl Foto: Mezi dřevitými a bylinnými pivoňkami je rozdílFoto: Thinkstock

Panuje obecný názor, že se pivoňky sázejí v srpnu a září. Chyba, to je ideální doba, pokud je rozsazujeme. Avšak výsadba nových se provádí na přelomu dubna a května.

Ať už bylinné nebo dřevité, pokud chcete vysadit nové pivoňky, měli byste tak učinit právě teď. Koupené rostliny můžete vysadit přímo na stanoviště nebo nejprve do květináče. Pokud pro začátek zvolíte květináč, měl by být velmi hluboký, protože rostlina s kořenem je vysoká. Do květináče dáme pivoňce jakýkoliv substrát.

Pokud pivoňku budeme sázet rovnou na její místo, vykopejte hlubokou jámu a dejte do ní rovnou celý pytel substrátu nebo hromadu kompostu či dostatek hnoje. Je to z toho důvodu, že pivoňka je vytrvalá rostlina, která se může dožít i 80 let, a proto bude za ty roky potřebovat dostatek výživy.

Pivoňka se může dožít až 80ti let Foto: ThinkstockPivoňka se může dožít až 80ti letFoto: Thinkstock

Bylinné pivoňky (to jsou ty, jejichž stonky jsou dužnaté, hodí se jim opora a na zimu se stříhají u země) sázíme tak, aby měly pupeny maximálně 1–3 cm pod povrchem. Pokud bychom je zasadili hlouběji, budou špatně kvést. Naopak dřevité pivoňky (to je "normální" keř s větvemi) sázíme do hloubky 10 cm. Pokud chcete z pivoňek vysázet souvislou řadu, pak je sázejte metr od sebe, protože jsou to dost široké keře.

(mar)

 

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Siringa vulgaris (Šeřík obecný) Foto:

Šeřík je příbuzný olivovníku

Na první pohled jsou to dvě naprosto rozdílné rostliny. A přitom jsou příbuzné. Sice přes koleno, ale přesto.

Článek

Anturie si dobře poradí s amoniakem z čistících prostředků Foto: Thinkstock

Pokojovky se u vás doma postarají o detox

Tapety, koberce, nábytek z dřevotřísky. To vše uvolňuje látky, které doma příliš nechcete. V boji proti nim vám pomohou pokojové rostliny.

reklama