reklama

Nejoblíbenější tykví je cuketa. Skvělé nápady, jak ji připravit

Cuketa Foto: CuketaFoto: Thinkstock

Co by byl konec prázdnin bez cukety!

Je lahodná, přitom má nenápadnou chuť, díky které se přizpůsobí dalším ingrediencím, je tedy velmi vhodné ji silně kořenit a používat výrazné ingredience, například česnek. Je to přímo zásobárna minerálů, proto je blahodárná pro srdce, ledviny, do jídelníčku by ji měli zařadit diabetici, revmatici. Ale nejen oni, ale vlastně všichni, protože má protirakovinné účinky. 

Pokud cukety pěstujete, nenechte se nalákat tím, že cuketa je schopná dorůst maxi velikosti, protože pak ji musíte oloupat, aby byla poživatelná. Jenže kvůli své hamižnosti se tak připravíte o řadu důležitých látek, protože právě slupka obsahuje karoteny a hořčík, jejichž přítomnost přispívá ke správné funkci buněčných jader a činnosti buněk.

Další tykve (alias dýně najdete v našem speciálu ZDE)

Chcete zhubnout? Skamaraďte se s cuketou. Má minimum kalorií

Článek

Cukety dieta opravdu funguje Foto:

Cuketová dieta! Řeší problémy se zažíváním a bojuje s kily navíc

Odstartovaly jste maraton za štíhlou postavou a tápete, čím byste osvěžily letní jídelníček, aby dobře chutnal, byl plný cenných látek a zároveň prospíval vašemu tělu na...

Jak ji pěstovat?
Cuketa je kultivar jednoleté zeleniny řadící se k druhu tykev obecná. Nejkvalitnější pro sklizeň jsou mladé cukety kolem 25 cm dlouhé, jejichž semena ještě nejsou plně vyvinutá a jsou tak měkká. Mladé cukety ani není třeba loupat. Častá sklizeň navíc rostliny nutí do opakované plodnosti.

Cuketa může mít barvu zelenou, žlutou i bílou, ale obsah živin, prvků, vitamínů a dalších nutričních parametrů je stále stejný.

Další užitečné pěstitelské rady najdete v naší Encyklopedii.Použití:

Cuketa se na rozdíl od okurek téměř vždy podává tepelně upravená. To je ale jen zažitý stereotyp, protože cuketa je chutná i syrová, třeba jako součást zeleninových salátů. K oblíbeným pochoutkám z cukety patří pokrmy z dušené či zapečené cukety, smaží se jako řízek, griluje, a výtečná je též cuketová polévka. Populární je bramborák, který má lahodnou chuť. Přidá-li se k němu brambora, běžný konzument ani nepostřehne, že cmunda je z cukety.

Tady osvědčené a chutné recepty:

Recept

Grilované cukety s jogurtovou zálivkou Foto:

Grilované cukety s jogurtovou zálivkou

Nenáročná lehká večeře nebo originální příloha k masu.

Recept

Cuketové smaženky Foto:

Cuketové smaženky

Vyzkoušejte cuketové smaženky s chilli omáčkou. Ideální chuťovka na vaší párty, ale věřte, že jsou tak dobré, že si je budete připravovat i ve všední dny,

Recept

Cuketové lasagne Foto:

Cuketové lasagne

Nic proti klasickým lasagním z mouky, je to klasika, která je prostě výborná. Ale pokud chcete zkusit, lehčí a zdravější variantu, nahraďte těstovinové pláty cuketou....

reklama