reklama

Okrasná kapusta vám udělá parádu dlouho do zimy

Okrasná kapusta pochází z Japonska Foto: Okrasná kapusta pochází z JaponskaFoto: SEMO

Zdobí a také chutná.

Podzim už mohutně klepe na dveře. Letničky odkvétají a z jejich nádherné záplavy barev nezůstalo téměř nic. Situaci zachraňují snad jen macešky a chryzantémy a pak samozřejmě pestrobarevné stromy. A přece existují rostliny podzimu, které zahrádku nejen ozdobí, ale i výborně chutnají. Patří mezi ně i okrasná kapusta.

Okrasná kapusta je příbuzná tradiční kapustě a zelí, jen s tím rozdílem, že byla vyšlechtěna pro otevřenou růžici listů s výrazně vybarveným středem.

Okrasná kapusta byla pravděpodobně poprvé vyšlechtěna v Japonsku a z této krajiny pochází většina odrůd a hybridů. Pozitivní zprávou je, že široký sortiment semen je dostupný i pro české zahrádkáře. Hybridy jsou nabízené ve skupinách, kde mají jednotlivé odrůdy shodný tvar, vykrajování nebo kadeřavost listů a liší se vybarvením středové růžice.

Okrasnou kapustu musíte vařit o něco déle než tu normální Foto: Okrasnou kapustu musíte vařit o něco déle než tu normálníFoto: SEMO

Listy můžou být hladké (okrasné zelí) nebo silně zkadeřené (okrasná kapusta), celokrajné až silně vykrajované. Střed růžic se nejčastěji vybarvuje do červené, růžové nebo bílé barvy. K tomuto vybarvování dochází až při poklesu nočních teplot pod 10 °C, což je zrovna v těchto dnech. V létě si tak pěstujete na zahrádce nenápadné zelené listové růžice a v polovině září se stanou rostliny výraznou dominantou zahrady a zůstanou ní až do pozdního podzimu, nezřídka až do Vánoc.

Jak vybrat dobrou sazenici okrasné kapusty

Okrasná kapusta se pomalu zabydluje i u nás. Zahradníci ji vysazují do parků, majitelé zahrádky si ji dávají na okraje záhonů a ti, co zahrádku nemají, s ní zdobí své balkony a terasy. Ozdobná kapusta dobře prospívá i v květináči nebo truhlíku. Takže až vaše petúnie či muškáty sežehne první mráz, ukliďte je do sklepa a osázejte záhony rostlinami okrasné kapusty – a budete se z nich těšit ještě několik měsíců. Získáte je v dobrých zahradnických centrech. Tady vybírejte pečlivě. Zdravá sazenice má mít dobře vyvinutou růžici, zdravé a nepoškozené listy. Kořenový systém nesmí být v květináčku přehuštěný, rostlina pak pomaleji pokračuje v růstu po výsadbě na záhon.

Článek

Hřib kovář/Boletus erytropus Foto:

Je hřib kovář jedlý, nebo nejedlý?

Na tuto otázku je odpověď jak od chytré horákyně: záleží na tom, v jakém stavu ho jíte.

A do květináče?

Máte obavy, aby vám ozdobná kapusta dobře prospívala v květináči? Nemusíte mít strach, že v květináči bude živořit. Rostliny okrasné kapusty výrazně reagují na kořenový prostor, který mají k dispozici. Odrůda, která dorůstá na záhonu do výšky půl metru a tvoří růžice o průměru 80 cm, doroste v 10cm květináčku pouze do průměru 20 cm. Při poklesu teplot se ale střed této minirostliny vybarví stejně intenzivně jako na záhonu.

Vysejte si vlastní sazeničky okrasné kapusty

V současnosti je na výsev okrasné kapusty už pozdě, ale na příští sezonu se můžete připravit už dnes. Semena okrasné kapusty dostanete koupit v zahradnických centrech už teď. Pak je musíme vysít od poloviny května do konce června. Pěstování je shodné s kapustou, květákem či brokolicí. Výběr je široký, tak proč nezkusit něco nového?

Článek

Lépe by kuchyňské skřínky v akváriu zamaskoval už jen David Copperfield   Foto:

Kuchyňská linka plná ryb. Jen kam se dává nádobí?

Kuchyně pro milovníky podmořského nebo sladkovodního světa...

A dobrá zpráva nakonec. Až vás vaše ozdoba omrzí, můžete ji sníst. Okrasná kapusta patří mezi košťáloviny, její listy jsou sice tužší, ale jsou jedlé. Připravuje se stejně jako obyčejná normální zelená kapusta a zrovna tak i chutná. Jen ji nechte dusit pod pokličkou o něco déle.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Starý kmen a moderní nábytek se v tomto případě nijak neruší. Všimněte si i malé ozdoby na větvi, která letitému stromu dodává svěžest a hravost.  Foto:

Potřebujete dobít baterky? Pořiďte si domů strom

Designéři se často inspirují přírodou. Proč si pořizovat napodobeniny, běžte rovnou ke zdroji.

Článek

Průzor do vnějšího světa užije hlavně zvídavý pes Foto:

Osm věcí na zahradě, kterými uděláte psovi radost

Následující úpravy a doplňky usnadní vašemu psovi život na zahradě a ještě jej ochrání před zbytečným nebezpečím.

Článek

Tak kterou si vyberete?  Foto:

Jedna místnost 18x jinak. Pohráli jsme si s barvami

Stačí změna stěn a bydlíte v jiném bytě. Přesvědčte se.

 

reklama