reklama

Opět nastává období plísně okurkové. Jak ji přemoci?

478986341 Foto: 478986341Foto: All

Plíseň okurková se k nám dostává vzdušnými proudy až z jižní Evropy.

Nejnebezpečnější nemocí okurek je plíseň okurková (Pseudoperenospora cubensis). Škodí nejen na okurkách nakládačkách, ale napadá i salátovky, melounky a dýně.

Toto houbové onemocnění se zpočátku vyvíjí docela nenápadně. Na dospělých listech se objevují žlutavé skvrny, které jsou ostře ohraničené žilkami tak, že na listu vytvářejí nápadnou mozaiku. Na rubové straně listu však často nejsou patrné šedavé povlak a výtrusy. Postupně se však původně drobné skvrny rozrůstají, až nakonec splynou do velkých celků. Napadené listy začínají rychle usychat a celá rostlina postupně hyne. Původce choroby u nás nepřezimuje, ale každoročně se k nám dostává vzdušnými proudy z jižní Evropy. Podmínkou infekce je vlhkost listů a teploty v rozmezí 20 až 25 ˚C. Choroba dokáže během několika dnů zcela zlikvidovat porosty okurek.

Článek

Bohužel bez chemie to nejde Foto: Thinkstock

Napadla vaše rajčata šedá plíseň? Poradíme, jak s ní zatočit

Teplé a vlhké počasí urychluje šíření plísní. Když už plíseň zasáhla rajčata, lze ještě zachránit úrodu?

Před napadením, zvláště v období před začátkem sklizně, lze porosty preventivně chránit chemicky. Jako nejlepší se ukázaly přípravky Aliette, Acrobat, Curzate, Previcur aj.

Proti plísni se lze bránit nejen chemicky. Je možno uspíšit dobu sklizně časným výsevem nebo i výsadbou sazenic, a tak sklidit potřebné množství ještě před hlavním nástupem plísně. Také Vertiko systém – pěstování na síti či na provázkách, tedy vedení rostlinek do výšky, je velice účinné. Listy výše nad zemí osychají mnohem rychleji, než na zemi, a tak se plíseň nemůže tak silně šířit. Oba postupy jsou ovšem pracné.

Další užitečné pěstitelské rady najdete v naší Encyklopedii.Naštěstí současně existují i takové druhy okurek, které jsou vůči této plísni odolné. Nelze na to však spoléhat a v případě vyššího rozsahu postižení našeho porostu na zahrádce nebo ve skleníku pak přichází na řadu jedině chemická ochrana.

(mw)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Jaké máte nejraději Foto:

Zavařujeme zeleninu. Osvědčené tipy, jak na okurky, rajčata a papriku

Je vrchol sezony plodové zeleniny, už nejen ve skleníku nebo fóliovníku, ale i na volné ploše dozrávají okurky, rajčata a paprika.

Článek

Okurka je teplomilná rostlina Foto: Thinkstock

Základní rady, jak pěstovat okurky

Těšíte se už na voňavé a šťavnaté domácí okurky?

Článek

Jiřinka/Dahlia Foto: Jindřich Votýpka

Jiřiny jsou nenáročné květiny. Bez jedné věci ale nepřežijí

Jedny z nejkrásnějších květin na zahradě jsou jiřiny. Co do množství podob se mohou srovnávat s růžemi.

Článek

Bílá bude na zahradním nábytku vždy krásná Foto: Thinkstock

Deset nejkrásnějších zahradních posezení

Někdy stačí malé zákoutí, kde si po práci večer dobijete baterky.

reklama