reklama

Orlíček je něžná kráska s povahou plevele

Orlíčky jsou trvalky i dvouleté rostliny Foto: Orlíčky jsou trvalky i dvouleté rostlinyFoto: Thinkstock

Druhů orlíčku je jako máku.

Krémová, bílá, světlounce růžová, sytě růžová, fialová, modrofialová – takovou barvu květů má rod rostlin zvaný orlíček (Aquilegia). V Česku najdete na desítky druhů, botanických je jich popsáno 120, přírodních kříženců i zahradních kultivarů dosud známe několik tisíc a stále přibývají nové.

Samozřejně ho můžete zakoupit jako sazenici v zahradnictví, ale nejlepší je si vyrýt rostlinku u někoho na zahradě. Pokud se vám ujme, můžete si být jistí, že pokud ho necháte, záhy se vám rozleze po celé zahradě. Tak je vitální.

 

Orlíčky patří do čeledi pryskyřníkovitých Foto: ThinkstockOrlíčky patří do čeledi pryskyřníkovitýchFoto: Thinkstock

Orlíčky jsou docela vysoké rostliny, štíhlé stonky dosahují až jednoho metru, zpravidla však kolem 25–55 centimetrů. Daří se jim na slunci i v polostínu. Potřebují půdu bohatou na živiny s dostatečnou závlahou, když to ale nedostanou, uskromní se a přežijí i s málem. Orlíček vám obohatí skalku, ale můžete ho vysázet třeba i do smíšeného záhonu k růžím, protože bohatě kvete v květnu a červnu, zatímco růže jdou v květnu teprve opatrně do květu, naopak ale vydrží kvést až do prvních mrazů na podzim. Takže se akorát vystřídají. Po odkvětu stonek rostliny odstřihnete a u země vám zůstane hezký zelený koberec z listů. Orlíček vám udělá radost i ve váze.

Barva květů u orlíčku sahá od bílé přes růžovou až po fialovou Foto: Thinkstock

Barva květů u orlíčku sahá od bílé přes růžovou až po fialovou. Foto: Thinkstock

(mar)

 

reklama