reklama

Pěstování zelených lístků je novým hitem zdravé výživy aneb Jak si vypěstovat microgreens

Doba růstu microgreens se pohybuje mezi 7-14 dny od výsevu po sklizeň Foto: Doba růstu microgreens se pohybuje mezi 7-14 dny od výsevu po sklizeňFoto: iStock

Zelené výhonky jsou takovým předskokanem jara na talíři. Vyrostou vám za 14 dní a na talíř vám dodají minerály i vitamíny. Pěstovat je můžete podobně jako klíčky.

Asi znáte pěstování klíčků ze semínek. Některé druhy klíčků se ale vyplatí nechat vyrůst až k prvním lístkům. Kromě toho, že jsou stejně nabité vitaminy a minerály jako klíčky, mají delikátní chuť a texturu, které pozvednou vaše jídla do nových výšin. Zelené lístky jsou už standardem ve zdravé výživě na západě, u nás nastupujícím trendem, který ale rozhodně stojí za pozornost.

Zelené lístky, kterým se též říká microgreens, jsou nejlepší ze semen slunečnic, pšenice a hrachu. Pěstovat se však dají téměř z každé zeleniny, bylinek, plodin a obilovin. Určitě vyzkoušejte barevné druhy, nebo rostliny se zajímavými listy. Také je dobré vědět, že barevné rostliny obsahují více vitaminů a karotenu. Na druhou stranu při pěstování microgreens vsaďte spíš na levnější typy semen, protože jich budete potřebovat hodně.

Zelené výhonky jsou jarem na talíři Foto: Zelené výhonky jsou jarem na talířiFoto: mikrofarma.cz

Co ještě můžete vyzkoušet:

- Červená řepa – výhonky vás zaujmou svou barvou, protože jejich stonek je červený a listy zelené

- Červené zelí – výhonky této rostliny jsou červené celé, výborné na dochucení a ozdobu salátů

- Brokolice – její výhonky jsou naopak tmavě zelené a mají pikantní chuť

- Česnek – lehce pálivé a svěží výhonky

- Hořčice – lehce pálivé výhonky rychle rostou, sklizeň budete mít brzy

Nejlepší jsou ze semen slunečnic, pšenice a hrachu Foto: Nejlepší jsou ze semen slunečnic, pšenice a hrachuFoto: mikrofarma.cz

V průměru jsou tyto výhonky až pětkrát nutričně bohatší než dospělé rostliny. Se semeny musíte ze začátku postupovat podobně jako při klíčení, tedy namočit je a nechat naklíčit, pak je ale dobré semínka umístit do mělké hlíny. Nemusí se jednat o žádný truhlík na květiny, stačí tác, na který naklíčená semínka umístíte a zasypete je hlínou.

Doba růstu microgreens se pohybuje mezi 7–14 dny od výsevu po sklizeň v závislosti na použité zemině, světle, teplotě a metodě zalévání. Při sklízení se microgreens zastřihávají těsně nad hlínou a celá jejich skladba je jedlá, velmi chutná a krásně zdobí především polévky, saláty, ale i další zdravé pokrmy.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Cesta do budoucnosti Foto:

Pusťte se do klíčení! Takhle vypadá moderní továrna na zdraví za pár korun

Objevte nakličovací misky a čerstvé vitamíny si vypěstujete doma za pár dní a korun.

Článek

Článek

Bazalka na okně Foto:

Pěstujte si bazalku doma i přes zimu. Poradíme, jak

Bazalka přináší chuť Středomoří. A čerstvou ji lze sklízet i v zimě. Musíte však vybrat vhodnou odrůdu.

reklama