reklama

Pět pravidel, jak si vybrat bazén. A trumfnete sousedy

Máte se kde smočit?  Foto: Máte se kde smočit? Foto: Thinkstock

Češi se budováním bazénů řadí mezi nejpřičinlivější v Evropě. Pokud o něm také uvažujete, vyvarujete se chybám a uvažte následující souvislosti.

Bazénů je v Česku opravdu hodně. Podle průzkumu agentury EUSA tu připadalo loni na 100 tisíc obyvatel víc než 2050 rodinných bazénů. Více jich v poměru k počtu obyvatel je v Evropě pouze ve Francii a ve Španělsku. Pro ty, kdo se bazén chystají stavět, to znamená příležitost poučit se z nezdařených projektů. Předně to znamená ujasnit si základní parametry, umístění a technologie čištění.

Velikost
Opravdu použitelný bazén začíná rozměry 8 x 4 metry a je 1,35 až 1,6 m hluboký. V takovém prostoru si bez problémů zaplavou dva lidi vedle sebe.

Správné místo
Náklady na provoz bazénu závisí do značné míry na tom, kde je. Byla by chyba umístit jej do stínu, protože by se automaticky prodražil ohřev vody. Zrovna tak její čištění pod korunami stromů kvůli listí a jehličí vyjde dráž než mimo tyto zdroje znečištění.

Více bazénů než v Česku je v Evropě už jen ve Španělsku a Francii Foto: ThinkstockVíce bazénů než v Česku je v Evropě už jen ve Španělsku a FranciiFoto: Thinkstock

Výhodnější bývá také poloha poblíž domu. Bazén tam je jednak chráněný před větrem a jednak klesají náklady na pokládku vodovodního a odpadního potrubí, stejně jako napojení na solární panely. Také filtrační jednotka je nejlépe chráněná v nepromrzajícím sklepě.

Prefabrikovaný nebo na zakázku?
Skutečný bazén je zapuštěný do země a tak jako tak je třeba začít výkopem. Jeho dno stavaři vylévají betonem a následně zhotovují stěny bazénu. Ty jsou buď opět lité z betonu, anebo zděné. Povrch tvoří buď speciální fólie anebo obklady.

Laminátový bazén je rychleji hotový a stojí méně než klasický   Foto: S-bazény.czLaminátový bazén je rychleji hotový a stojí méně než klasický Foto: S-bazény.cz

Jednodušší, ale i méně osobité řešení představuje prefabrikovaný sklolaminátový bazén, který do stavebního otvoru uloží jeřáb. Betonování v jeho případě odpadá.

Zastřešit, nebo ne?
Zastřešení bazénu je značnou investicí, ale pokud chcete bazén využívat i mimo horké dny a toužíte po koupání od dubna do října, rozhodně se vám vyplatí. Ušetříte totiž za ohřev vody a za prostředky používané na chemickou úpravu vody.

Malý vodohospodář
Nečistoty z vody odstraňuje tzv. skimmer, což je sběrač hladinových nečistot. Nasátá voda odtéká do zásobníku a posléze ji okružní čerpadlo žene přes filtr a dávkovače chemických prostředků zpět k plavcům. Mechanické nečistoty u soukromých bazénů zpravidla odstraňuje pískový filtr. Za něj lze zařadit další užitečné zařízení v podobě dávkovače chloru, bromu nebo ozonu. Pokud totiž není součástí okruhu, je třeba alespoň ob den kontrolovat složení vody. Dostatečně výkonná čisticí jednotka zpracuje veškerou vodu v bazénu jednou až dvakrát denně.

Pořídit si bazén znamená změnit se tak trochu ve vodohospodáře Foto: Charles N. Burns/Wikimedia Commons; CC-BY-SA-3.0Pořídit si bazén znamená změnit se tak trochu ve vodohospodářeFoto: Charles N. Burns/Wikimedia Commons; CC-BY-SA-3.0

Bazén s přepadem (též přelivový nebo s napnutou hladinou), kde voda přetéká přes jeho okraje, je oproti prvně zmíněné koncepci technicky výrazně náročnější a dražší, takže bývá k vidění spíše ve veřejném sektoru, kde toto uspořádání od určité kapacity požaduje zákon.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Kdo by seděl doma?  Foto: Unopiù

Proměňte si zahradu v druhý obývák. Poradíme, jak

Váš domov nekončí vchodovými dveřmi. Venku můžete žehlit, číst nebo strávit příjemný večer.

Článek

Spočiňte Foto: Profi-slunecniky.cz

Vedra přicházejí. Přehlídka sexy slunečníků

O víkendu budou tropy. Pořiďte si slunečník.

reklama