reklama

Pivoňky nesnášejí přesazování. Teď je na to však ideální doba

Pivoňka se může dožít až 80 let Foto: Pivoňka se může dožít až 80 letFoto: Thinkstock

Dojde také na pivoňky.

Podle dochovaných písemných záznamů rostou pivoňky v čínské císařské zahradě na stejném místě více než 250 let. Pravdou je, že tyto květiny přesazování vysloveně nesnášejí. Ale čas od času je třeba rozdělit příliš husté trsy.

Blíží se konec srpna, a tak nastává nejvhodnější období pro přesazování pivoněk. Tyto nádherné ozdoby zahrad zhruba před čtyřmi pěti týdny odkvetly a nyní sice mají zelené listy, ale když se podíváte na jejich kořeny, tak uvidíte spící očka připravená na příští rok. Nyní se mohou rozdělit, vyndat ze země a přesadit na jiné místo.

Pivoňky přesazujeme na přelomu srpna a září.Pivoňky vyžadují slunnou polohu a místo s dobrou půdou. Přidejte i kompost, na jednom místě přece budou růst řadu let. Vždy je sázejte mělce, pokud je dáte příliš hluboko, nepokvetou. Je důležité, aby rozdělená rostlina nebyla sázena hlouběji než na původním stanovišti. Často se stává, že pivoňka nekvete a pěstitel ve snaze jí pomoci, zahrne výhony kompostem. Tím udělá rostlince "medvědí službu" a květů se možná nikdy nedočká. Pivoňky se tak definitivně "utopí" a odmítnou kvést.

Článek

Pivoňka/Paeonia Foto: Jindřich Votýpka

Pivoňka / Paeonia

Oblíbené pivoňky patří z větší části mezi byliny (trvalky) a z menší části mezi dřeviny (keře). Z více než třiceti druhů těchto krásných rostlin přináleží do skupiny...

Další užitečné rady najdete v naší Encyklopedii. Rostlina přesazovaná v této době pokvete nejpozději do dvou let. Má také ráda klid a potřebuje být alespoň sedm let na stejném slunném stanovišti bohatém na výživu a vláhu. Pozor, rostlina nesnáší trvale zamokřenou půdu! Bude-li ve vlhku, zahyne.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Článek

Jiřinka/Dahlia Foto: Jindřich Votýpka

Jiřiny jsou nenáročné květiny. Bez jedné věci ale nepřežijí

Jedny z nejkrásnějších květin na zahradě jsou jiřiny. Co do množství podob se mohou srovnávat s růžemi.

Článek

Sluníčko si můžete koupit i v květináči Foto: Thinkstock

Krása slunečnic. Základní rady, jak se o ně starat

Máte rádi zářivě žlutou barvu? Jistě pak nedokážete odolat působivému šarmu slunečnic.

reklama