reklama

Plánujete kácení vzrostlých stromů na zahradě? Opět je nutné povolení

Kácení stromů svěřte raději odborné firmě Foto: Kácení stromů svěřte raději odborné firměFoto: Thinkstock

Stát podruhé v krátké době mění pravidla pro kácení dřevin.

Od 1. listopadu platí nová vyhláška, podle které pro pokácení neovocných stromů s obvodem kmene větším než 80 centimetrů ve výšce 130 centimetrů potřebujete povolení.

Pokud se chystáte využít nastávající období vegetačního klidu ke kácení na vlastní zahradě, zadržte. Od začátku listopadu už totiž není možné kácet bez omezení i vzrostlé stromy, což umožňovala původní pravidla platící teprve od 15. července loňského roku. „Vzhledem k nejasné definici došlo v některých částech republiky ke značnému úbytku zeleně, obdrželi jsme mnoho stížností od veřejnosti a také přímo od měst a obcí. Vyhláška vyvolávala i mnohé sousedské spory a administrativy úřadům naopak přibylo,“ vysvětluje další změnu pravidel náměstek ministra pro legislativu Vladimír F. Mana.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii

Nová vyhláška tedy chrání neovocné dřeviny s obvodem kmene větším než 80 centimetrů ve výšce 130 centimetrů. Současně ale umožňuje kácet bez povolení ovocné dřeviny i majitelům rekreačních objektů a zahrádkářům. „Předchozí podoba vyhlášky diskriminovala vlastníky staveb pro rodinnou rekreaci a majitele zahrad v zahrádkářských koloniích. V zahradách, které byly definovány jako pozemek u rodinného či bytového domu, stavebně oplocený a nepřístupný veřejnosti, bylo možné kácet všechny dřeviny bez povolení, ovšem tím pádem nemohli žádné dřeviny kácet např. zahrádkáři či majitelé rekreačních objektů,“ říká Mana.

Povolení k pokácení vzrostlých neovocných dřevin vám vydá orgán ochrany přírody, tedy obecní či městský úřad. Podle informací ministerstva životního prostředí bude podání žádosti zdarma a rozhodnutí by mělo být vydáno ve lhůtě třiceti dnů.

(bras)

Článek

V listopadu musíte většinu rosltin zazimovat Foto:

Zahradníkův rok: Zahrada v listopadu

Zahrada je stále ještě živá. Na sklizeň čeká poslední ovoce a pořád ještě kvetou některé pozdní okrasné rostliny. Nabízí se vysévat některé druhy kořenové zeleniny, ale i...

Článek

Garáž pojme 1100 aut Foto:

Musíte vidět: Rotterdamská tržnice vzbudila světový rozruch

Kombinace tržnice a bytového domu ozvláštnila centrum Rotterdamu. Stavba ve tvaru podkovy a tunelu slouží jako krytá tržnice a zahrnuje i více než dvě stě bytů.

Článek

Bílá bude na zahradním nábytku vždy krásná Foto:

Deset nejkrásnějších zahradních posezení

Někdy stačí malé zákoutí, kde si po práci večer dobijete baterky.

 

 

 

 

reklama