reklama

Podzim patří astrám. Přehled nejhezčích druhů

Astra, odrůda RED RIBBON Foto: Astra, odrůda RED RIBBONFoto: SEMO

Nepřeberné množství odrůd a dobrá odolnost vůči mrazu řadí astry mezi dominantní ozdoby zahrádek.

 

Růžové, modré nebo fialové, jehlicovité, chryzantémovité, princesky, pomponkovité, pštrosí péra – to jsou odrůdy aster, které stojí za odzkoušení i na vaší zahrádce.

Vědecké jméno rodu Callistephus znamená „krásný věnec“ a souvisí s postavením úborů na rozvětvené lodyze.

Svůj název astra čínská (Callistephus chinensis) dostala tahle květina podle země původu – Číny. První rostliny, které měly jednoduchý fialový květ se žlutým středem, byly Evropany objeveny kolem roku 1730 poblíž Pekingu. Od té doby byly astry přešlechtěny do bohatství tvarů a barev, jak je známe dnes.

Jak se pěstují

Množství trpasličích i vyšších kultivarů astry čínské rozkvétá už v průběhu léta. Všechny jsou chladuvzdorné. Vysévejte je brzy na jaře do skleníku nebo uprostřed jara na záhon. Vyžadují slunce, vlhkou, ale propustnou zem a dobře snášejí vápník.

Pokud jim v létě pravidelně vyštipujete odkvetlé květy, kvetou opakovaně a rozjasňují záhony až do podzimu, dokud je nezastaví silný mráz. Astry nemají v lásce přímé organické hnojení, zvláště pak chlévský hnůj, který obsahuje velké množství dusíku. Nejlepším řešením je použít k podzimnímu vyhnojení nadrobno posekanou trávu s listím. V období sucha pravidelně zalévejte a okopávejte prostor mezi jednotlivými rostlinami. Zalévejte vždy večer, ne za plného slunce. Kapky vody působí jako lupa a dokážou vytvořit nehezké tmavé skvrny na listech.

Každý rok někde jinde

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii. U aster čínských pečlivě dbejte na každoroční střídání stanoviště, a to z důvodu napadání aster houbami rodu Fusarium. Fuzarióza, laicky nazývaná padání aster, se projevuje na již vzrostlých exemplářích jejich vadnutím a následně uhynutím. Zaschlé astry nedávejte nikdy do kompostu. Patří na oheň, kde zárodky hub zničí vysoká teplota.

Ze škůdců napadajících astry jsou nejčastější mšice. Jejich přítomnost poznáte podle různě zkroucených a nenormálně vypadajících listů, z jejichž spodní strany škůdce saje rostlinné šťávy. Rostliny tak vysiluje, proto se mšic musíte zbavit co nejrychleji. K ochraně květin můžete používat chemické prostředky.

Výběr odrůd

Nemáte letos na zahrádce žádnou astru a chtěli byste ji v příštím roce pěstovat? Zde je několik odrůd, které stojí za odzkoušení. Odrůdy vybírejte podle barvy, výšky a období kvetení. Důležitá je také jejich vitalita a odolnost proti chorobám a škůdcům.

MATSUMOTO – má dlouhé, pevné a vzpřímené stonky s menšími poloplnými květy. Vyniká širokou barevnou škálou. Výborná astra k řezu s dlouhou životností květů. V současné době nejúspěšnější odrůda.

Astry, odrůda Matsumoto Foto: SEMOAstry, odrůda MatsumotoFoto: SEMO

BLUE MOON – odrůda s velkými, plochými, pomponkovitými květy s úžasnou barevnou kombinací – modrý střed ohraničený bílým prstencem. Pozdě kvetoucí odrůda zdobí zahradu do pozdního podzimu, když už většina letniček odkvétá.

Astra, odrůda Blue Moon Foto: SEMOAstra, odrůda Blue MoonFoto: SEMO

DUCHESSE SILVERY ROSE a DUCHESSE SILVERY BLUE – velké chryzantémokvěté astry, které se již ze sortimentu téměř vytratily. Stříbřitě modré a stříbřitě růžové korunní plátky s tmavšími špičkami. Nejhezčí barevné kombinace.

Astra, odrůda Callistephus DUCHESSEE06 05 Foto: SEMOAstra, odrůda Callistephus DUCHESSEE06 05Foto: SEMO

HULK – zcela nová odrůda. Pevné, odspodu větvící rostliny nesou květy bez jazykovitých květů pouze s výrazně žlutě zbarveným květním lůžkem. Hit posledního roku. Květ má netradiční vzhled a svou neutrální barvou v kyticích výborně ladí s jakýmikoliv květinami.

Astra, odrůda Hulk Foto: SEMOAstra, odrůda HulkFoto: SEMO

MARTA PAWLICOVÁ

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Děti vám rády pomohou Foto: Thinkstock

Přízemní mrazíky přicházejí. Ochraňte si svou úrodu a květiny

Máte doma připravenou netkanou textílii a místo, kam můžete uklidit choulostivé rostliny v truhlících?

Článek

Jiřinka/Dahlia Foto: Jindřich Votýpka

Jiřiny jsou nenáročné květiny. Bez jedné věci ale nepřežijí

Jedny z nejkrásnějších květin na zahradě jsou jiřiny. Co do množství podob se mohou srovnávat s růžemi.

Článek

Chryzantémy zvané listopadky jsou symbolem podzimu Foto: Thinkstock

Chcete, aby vám chryzantémy dlouho kvetly? Poradíme, jak vybrat

Chryzantémy se do Evropy dostaly až z daleké Číny a Japonska.

 

 

reklama