reklama

Podzimní a zimní péče o trvalky: Co je třeba udělat?

Připravte trvalky na zimu Foto: Připravte trvalky na zimuFoto: Thinkstockphotos

Když trvalkám věnujete na podzim a v zimě dostatek péče, na jaře se vám odmění.

V pozdním podzimu a během zimních měsíců je možné postupně odstraňovat odumřelou nadzemní hmotu vytrvalých zahradních květin. A to zejména u těch druhů, jejichž nadzemní část koncem vegetace zcela odumírá a rostliny přežívají zimu např. v podobě přízemních listových růžic (např. zápleváky), zkrácených přízemních výhonků (např. zavinutky) či pupenů, rašících na jaře z kořenové hlavy (např. záhonové plamenky – Phlox paniculata).

odstraňováním odumřelé nadzemní části ale není třeba nijak spěchat a je možné jej odložit až na konec zimy. Odumřelé nadzemní části totiž do značné míry chrání přezimující listové růžice před poškozením mrazy (a to zejména delšími holomrazy). Poskytují také úkryt pro mnohé živočichy, především ptáky, a přináší jim rovněž i vítané zimní zpestření stravy v podobě semen, které na rostlinách mohou nalézt.

V pozdním podzimu a během zimních měsíců je možné postupně odstraňovat odumřelou nadzemní hmotu vytrvalých zahradních květin Foto: V pozdním podzimu a během zimních měsíců je možné postupně odstraňovat odumřelou nadzemní hmotu vytrvalých zahradních květinFoto: Thinkstockphotos

Ochrana stálezelených vytrvalých květin

Příkladem stálezelených, vytrvalých zahradních květin jsou třeba dlužichy (Heuchera), mitrovničky (Tiarella), čemeřice (Helleborus) a vytrvalé juky (Yucca filamentosa). Těmto rostlinám hrozí poškození zejména při déle trvajících holomrazech. Vhodnou ochranou je zakrytí rostlin listím nebo vrstvou chvojí, které rostliny přistíní. Na jaře pak stačí listí kolem rostlin rozhrnout, není nutné jej ze záhonů odstraňovat. Při déletrvajícím období bez deště či sněhu prospěje i stálezeleným trvalkám občasná zimní zálivka (v bezmrazých dnech).

Připraveno ve spolupráci s trojskou Botanickou zahradou hlavního města Prahy.

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Led by se rostlin neměl dotýkat Foto:

Místo vody zalévejte květiny kostkou ledu aneb 15 rad, jak doma šetřit s vodou

Po letošním suchém a horkém létě se ukazuje, že i u nás může být občas nouze o vodu.

Článek

Čajovník je pěstován v tropických a subtropických oblastech prakticky po celém světě Foto:

Z plantáže do květináče: I doma můžete pěstovat čajovník

Čaj je pro většinu z nás každodenním společníkem, hasí žízeň a povzbuzuje, zároveň výborně chutná a krásně voní. Fajnšmekři mají své oblíbené druhy, vybírají například...

Článek


reklama