reklama

Právě teď ještě můžete vysít podzimní špenát. Které druhy jsou vhodné?

Kyselina listová obsažená ve špenátu se postará o to, aby vám to myslelo Foto: Kyselina listová obsažená ve špenátu se postará o to, aby vám to mysleloFoto: Archiv Marty Pawlicové

Nezapomeňte na špenát.

O špenátu se toho namluvilo a napsalo mnoho. Jednu dobu byl špenát vynášen do nebe a později zas naopak, zadupáván a haněn. I přesto, že se vědci spletli s desetinnou čárkou a špenát není zas až tak bohatý na železo, stále obsahuje velké množství tělu prospěšných živin, a proto by rozhodně měl být zařazen do našeho jídelníčku.

Pro podzimní sklizeň můžeme ještě teď vysévat špenát. Zvolíme raději F1 hybridy. Jsou bohatě olistěné a odolné i proti plísni špenátové.

Mezi osvědčené podzinmí odrůdy patří San Marco F1, Misano F1, Previa F1 nebo Carambole F1. Jejich vegetační doba je 50 až 60 dní. Špenát vyžaduje půdu bohatou na živiny, dostatek vláhy a světlo. Roste rychle. Nejvhodnější jsou hlinitopísčité půdy s pH 6 až 7,5. nesnáší suchou a kyselou zeminu a větrné polohy.

Další užitečné rady najdete v naší Encyklopedii.

Jak jde rok se špenátem
Rané výsevy se dělají v únoru do sponu 20–25×20–25 cm a sklízet je možné již od konce dubna až do června. Z pozdních jarních výsevů v dubnu se sklízí již od června a z podzimních výsevů v srpnu se sklízí v říjnu.

Semena vyséváme do řádků vzdálených 20 až 25 cm, do hloubky 3 cm. Po vytvoření prvních pravých listů rostlinky vyjednotíme asi na 10 cm, aby měly místo pro vytvoření bohaté listové růžice. Sucho, nedostatek živin, světla či příliš hustý porost může vyvolat vybíhání do květu.

Pokud špenát neroste, má půda nejspíše méně živin, a proto je dobré zem ještě přihnojit a pravidelně ji odplevelovat. Při odplevelování si však dávejte pozor, špenát má kořínky těsně pod povrchem půdy, abyste okopáváním špenát nepoškodili. Plevel musíte odstraňovat, protože bere špenátu živiny i vodu.

Víte, že…
….špenát je bohatým zdrojem kyseliny listové, která má vliv na duševní svěžest, vyvolává dobrou náladu, uklidňuje nervy, zvyšuje schopnost koncentrace, posiluje mozek a může pomoci v boji proti slábnoucí paměti?

(mw)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Jiřinka/Dahlia Foto: Jindřich Votýpka

Jiřiny jsou nenáročné květiny. Bez jedné věci ale nepřežijí

Jedny z nejkrásnějších květin na zahradě jsou jiřiny. Co do množství podob se mohou srovnávat s růžemi.

Článek

Borůvka lesní/Vaccinium myrtillus - detail Foto:

Chcete zhubnout? Vyražte na borůvky!

Byli už jste letos na borůvkách? Nebo si je raději koupíte?

Článek

Bílá bude na zahradním nábytku vždy krásná Foto: Thinkstock

Deset nejkrásnějších zahradních posezení

Někdy stačí malé zákoutí, kde si po práci večer dobijete baterky.

reklama