reklama

Předpověď houbařům: Kde aktuálně rostou houby?

Hřib koloděj Foto: Hřib kolodějFoto: Archiv MW

V červnu přišla vlna veder, která zastavila růst hub. Jak to v lesích vypadá v půli července? A jaká je předpověď? Prozradí předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

Začátkem července pro houbaře naštěstí přišlo ochlazení a pršelo. Z toho plyne, že „červenec je o poznání lepší, šance narazit na houby je víc," radostně konstatuje předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. Houby podle něj momentálně rostou hlavně v trávnících, na mýtinách či lesních okrajích, především pak v teplejších místech a spíše v listnatých lesích."Podhoubí je totiž velice nevyzpytatelné, jestli má dobře nasazeno, po dvou dnech dešťů na okrajích lesů či v trávě okamžitě reaguje a houby rostou ´jako houby po dešti´," říká Jaroslav Landa s tím, že ti, co sbírají více druhů a nejen hřibovité, mají větší štěstí, protože roste opět více druhů.

ing. Jaroslav Landa, předseda České mykologické společnosti Foto: archiv Jaroslava LandyHoubařský vrchol sezóny máme však stále ještě před sebou, protože ten zpravidla přichází v druhé polovině srpna. "Tady si nechci hrát na prognostika, ale jsou jen dvě možnosti - buďto se růst úplně utlumí, nebo se díky dobrému počasí naplno rozběhne," říká Jaroslav Landa s tím, že Česká mykologická společnost výskyt hub mapuje a vydává pravidelně mapku jejich výskytu. Aktuální situaci v lese tak můžete sledovat na stránkách České mykologické společnosti.

ing. Jaroslav Landa, předseda České mykologické společnosti,
Foto: archiv Jaroslava Landy

(mw)

Více o houbách najdete v naší Encyklopedii.

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Také chodíte z lesa s takovýmto úlovkem? S pořádným košíkem jej donesete domů ve skvělém stavu Foto: Lenzburger-nachrichten.ch

Trendy v košících na houby? Peding, abak a úplet z vodního hyacintu

Dnes už se vyrábějí i efektní plastové koše, které bez problému dýchají.

Článek

A na vánoce budete mít marmeládu na linecké Foto: Archiv Marty Pawlicové

Vy se ptáte, my odpovídáme: Jak podpořit plodnost rybízu?

Máte nejraději červený, bílý nebo černý rybíz?

Článek

Je to radost Foto: Thinkstock

Vzhůru na záhony. Přišel čas na další vlnu zeleniny

Pořád ještě můžeme vysévat a sázet další zeleninu. Do zimy je daleko.

reklama