reklama

Přehled druhů stromů, které musíte v srpnu prořezat

Meruňka/Prunus armeniaca Foto: Meruňka/Prunus armeniacaFoto: Thinkstock

Aby byly ovocné stromy zdravé a po dlouhá léta plodily, vyžadují pravidelný řez.

Abychom se mohli radovat z bohaté úrody plodů, je potřeba se o stromy i pořádně starat. Nestačí jen zalévání, přihnojování, je nutné stromy i pravidelně řezat. K tomu potřebujete jednoruční nůžky na malé výhony. Na silnější už obouruční nůžky a zahradnickou pilu. Někdy je obtížné dosáhnout na výhony, tady pomůžou teleskopické nůžky.

Co řezat v srpnu

Jde o letní řez. Jeho cílem je zvýšení úrodnosti stromů a podpoření vybarvenosti plodů. Letní řez má také brzdící účinek na celkový růst stromů a za určitých okolností pozitivně ovlivňuje diferenciaci květných pupenů. V této době především odstraňujeme letorosty, které rostou kolmo vzhůru, tzv. vlky, nebo dovnitř koruny a ty, jež zabírají prostor nad plodovými větvemi a zastiňují je.

Další praktické rady najdete v naší Encyklopedii.Jádroviny

I když ten hlavní řez je v období vegetačního klidu, tedy od prosince do března, zrovna teď odstraňujeme vlky a zkracujeme příliš dlouhé větve. Stromy jabloní a hrušní snesou řez v podstatě po celý rok, netrpí klejotokem jako peckoviny.

Peckoviny

U peckovin se provádí výhradně řez za vegetace a to nejlépe hned po sklizni, tedy v době červenec a srpen. V létě se u peckovin provádí doplňující odstranění zahušťujících letorostů. Jestli nejpozději do poloviny září nestihnete prořezat peckoviny, nechte tuto práci na jaro, na začátek kvetení.

Třešně nesnášejí hluboký řez. V tuto dobu stromy prohlídněte a odstraňte celé větve, které zahušťují korunu. Protože tyto stromy dosahují velkých výšek, zkraťte i vrchol na níže rostoucí větve.

Višně mají v podstatě vyšší nároky na udržovací řez než třešně. Koruna višní se doporučuje udržovat pravidelným každoročním prosvětlovacím řezem. Protože višeň má sklon k vyholování větví, je nutné zkrátit všechny dlouhé, odplozené výhony.

Článek

Užijte si druhý prázdninový měsíc Foto: www.allaboutmygarden.com

Srpen na zahradě. Co vše musíte udělat?

"Když fouká v srpnu severák, bude dlouho pěkně pak." K srpnu se váže řada pranostik, jedno je však jisté: počasí je stabilnější než v červenci a my se můžeme radovat z...

Slivoně, renklódy a mirabelky jsou zpravidla bujného růstu. Tady zkracujeme výhony o třetinu nebo polovinu, aby větve zesílily. Jinak se lámou pod tíhou úrody. Mnozí se domnívají, že řez těchto stromů není nutný, pravda však je, že i tyto druhy potřebují prosvětlit korunu, aby byly plody větší a lépe zbarvené.

Broskve a meruňky snášejí letní řez poměrně dobře. Hluboký řez vede k bohatosti plodů, jež se tvoří na silných, jednoletých výhonech. Pozor, korunu netvarujeme do pyramidy, vhodná je kotlovitá, bez hlavního výhonu. K plodům se pak dostane více slunce.

Ořešák

Tento strom patří mezi dlouhověké dřeviny. I když se řeže skutečně jen málo, i on potřebuje upravit korunu. Můžeme ho řezat i na jaře, ale ideální řez je v srpnu, rány mají ještě čas se do příchodu mrazů zacelit. Po řezu nezapomeňte ošetřit rány vhodným přípravkem, například latexem. Zamezíte tím možnému zahnívání nebo napadení stromu houbovitým onemocněním.

(mw)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Peckoviny v srpnu jen kosmeticky upravte Foto: Thinkstock

Desatero srpnového řezu ovocných stromů

Když stromy potřebují upravit.

Článek

478986341

Opět nastává období plísně okurkové. Jak ji přemoci?

Plíseň okurková se k nám dostává vzdušnými proudy až z jižní Evropy.

Článek

Bohužel bez chemie to nejde Foto: Thinkstock

Napadla vaše rajčata šedá plíseň? Poradíme, jak s ní zatočit

Teplé a vlhké počasí urychluje šíření plísní. Když už plíseň zasáhla rajčata, lze ještě zachránit úrodu?

Článek

Ačokča/Cyclanthera pedata - detail Foto: Jindřich Votýpka

Ačokča je paprikookurka. Víte, jak ji pěstovat a zpracovat?

Z ačokči můžete zkonzumovat jak plody, tak i listy.

 

reklama