reklama

Při pěstování zeleniny musíte střídat její druhy. Už teď je čas to promyslet

Udělejte si osevní plán Foto: Udělejte si osevní plánFoto: Thinkstock

Připravte se na jaro.

Pokud pěstujete na jednom stanovišti stejný druh plodin několik let po sobě, úroda se zákonitě snižuje. Zkuste si rozvrhnout výsadbu tak, abyste jednotlivé pěstované druhy každé tři roky vystřídali.

Každý zeleninový druh má rozdílné nároky na výživu a když ho neustále pěstujete na jednom místě, potřebné živiny zcela odčerpáte. Dochází tak k únavě půdy, která ztrácí úrodnost a stále častěji se v ní vyskytují stejní škůdci a choroby. Proto má pravidelné střídání plodin svůj význam.

Zeleninu si z hlediska nároků na živiny rozdělíme na tři základní skupiny:

+ Druhy, které vyžadují hnojení čerstvým chlévským hnojem – hlávkové zelí, květák, hlávková kapusta, salátové okurky, pór, melouny, brokolice, růžičková kapusta či čínské zelí

+ Druhy náročné na živiny z dobře rozloženého hnoje nebo kompostu – rajčata, papriky, baklažány, okurky nakládačky, celer, kedlubny, dýně, kukuřice cukrová nebo rané brambory

+ Druhy, které nesnášejí hnojení a vyžadují živiny ve staré síle (půda byla pohnojena chlévským hnojem před rokem) – cibule, česnek, červená řepa, mrkev, karotka, petržel, pastinák, špenát, salát, luskoviny nebo kopr.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.Zásady střídání plodin

* Střídáme širokolisté druhy, které mají příznivý vliv na odplevelování půdy (špenát, brambory), s úzkolistými (mrkev, cibule), dále hlubokokořenící (petržel, celer) s mělce kořenícími (salát, špenát)

* Do osevného plánu zařazujeme i plodiny se schopností regenerovat půdu (hrách, fazole), které zeminu obohacují o dusík

* Střídáme také druhy náročné na vláhu (květák, raná kapusta, kedlubny, celer, salát, ředkvička a okurka) s druhy, které intenzivní závlahu nepotřebují (mrkev, petržel, cibule, česnek a pór)

(paw)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Semínka v lednu Foto:

Rajčata, saláty – milujete vlastní zeleninu? Tak pojďte promyslet jarní výsadbu. Teď je ideální čas

Než se rozhodnete, co nakoupit a vysít, než si to promyslíte, bude pomalu konec ledna a to je doba, kdy už vyséváme do truhlíčků první rostlinky. V tu dobu je čas na...

Článek

Cesta do budoucnosti Foto:

Pusťte se do klíčení! Takhle vypadá moderní továrna na zdraví za pár korun

Objevte nakličovací misky a čerstvé vitamíny si vypěstujete doma za pár dní a korun.

Článek

Řeřicha setá (Lepidium sativum) Foto:

Nejzdravější zelenina na světě? Vypěstujete si ji sami doma

Zapomeňte na jahody nebo na vitamíny nabušené citrusové plody. Nejvíc vitamínů a minerálních látek na světě má...

reklama