reklama

Připravte se na invazi slimáků. Poradíme, jak s nimi bojovat

Arion vulgaris - Plzák španělský Foto: Arion vulgaris - Plzák španělskýFoto: Xauxa/Wikimedia Commons; CC BY-SA 3.0

Letos to bude nájezd. Vysoké jarní teploty se postaraly o ideální podmínky pro životní start malých slimáčků (plzáků španělských). Pokud nezvládnete prevenci, musí přijít represe. Jaké prostředky jsou vhodné?

Slimáci, správně Plzáci španělští se líhnou už při teplotě těsně nad 4°C. A jelikož letos bylo teplé jaro, mohli jste je na zahradě potkávat už v půlce dubna. Co teprve až jim vysadíme letničky a zeleninku, to se jim to bude dařit.

Pokud chcete pravidla hry na zahradě určovat vy a nechcete kolbiště přenechat slimákům, musíte s nimi bojovat neúprosně hned od jara, protože jsou v početní převaze. Základem je prevence, to znamená mít posekaný krátký pažit a trávu sekat i za plotem. Na zahradě nemít skládku dřev či květináčů, kam se mohou Plzáci lehce ukrýt.

Plzák španělský nemá přirozené nepřátele Foto: Ekko/Wikimedia Commons; CC BY 2.5Plzák španělský nemá přirozené nepřáteleFoto: Ekko/Wikimedia Commons; CC BY 2.5

Další stupně boje je jejich sběr, jenže co s nimi, když okamžitě začnou úspěšně slézat kolmé stěny kýble? Pak přicházejí humánní a vyčerpávající metody typu odnést je na vzdálené pole, drastické a efektní postupy jako zalít kýbl vařící vodou, rozstříhat slimáky zahradnickými nůžkami či jim useknout hlavu. (Br, ale funguje to). Nehumánní je posypat je solí, slimáci velmi trpí a vy si navíc ničíte zahradu.

Plzák španělský dorůstá v dospělosti délky 8-12 cm a jeho zbarvení se nachází někde mezi oranžovou a hnědou. Hmotnost se pohybuje mezi 3-27 g. Dosti se podobá plzáku lesnímu, který je ovšem v průměru světlejší a dorůstá větší velikosti. Výrazný rozdíl mezi oběma druhy se objevuje ve zbarvení mladých jedinců – zatímco u plzáka lesního jsou tito jednobarevní (bílí či nažloutlí), malí plzáci španělští jsou pestře zabarveni v odstínech žluti až hnědi se dvěma světlými pruhy na zádech.
Zdroj: Wikipedia

V naší civilizované době asi většina jedinců nemá na boj se slimáky tváří v tvář žaludek a sáhne raději po bojových prostředcích ovládaných na dálku. Přímo do srdce odporu lze proniknout s fosforečnanem železitým – přípravkem na přírodní bázi, který je šetrný vůči rostlinám i jiným živočichům, ale zcela nemilosrdný vůči „španělské invazi“. Slimák granulku sežere, vrátí se domů a zahyne. Granulky sypeme kolem rostlin a sledujeme, zda nám mizí. Pokud ano, pak se na naší zahradě pořád ještě vyskytuje slimák, pokud granule zůstávájí, zvítězili jsme.

Výhodou granulí je skutečnost, že se v zahradě rozloží na fosfor a železo a tak ještě pohnojí rostliny. Pokud granule sežere jiné zvíře či sezobne dítě, nic se nestane.

(mar)

 

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Už se těšíte na červen?  Foto: thinkstock.com

Co je lepší, pěstování jahod na fólii, nebo volně?

Někdo dává přednost tomu, že nemusí věčně plít plevel. Jiný zase má rád rostliny pod kontrolou.

Článek

Za touto nádherou stojí 150 rostlin druhu Wisteria Foto: raredelights.com

Místo, které musíte vidět: Zahrada z vistárií Kawachi Fuji

20 různých druhů vistárií stojí za touto nádherou v zahradě Kawachi Fuji v Japonsku.

reklama