reklama

Přízemní mrazíky přicházejí. Ochraňte si svou úrodu a květiny

Děti vám rády pomohou Foto: Děti vám rády pomohouFoto: Thinkstock

Máte doma připravenou netkanou textílii a místo, kam můžete uklidit choulostivé rostliny v truhlících?

25. září 2014

A je to tady. Začíná období přízemních mrazíků. Přicházejí dny, kdy přes den díky slunci teplota vystoupá i na 20 °C, ale v pět ráno je kolem nuly. Pro rostliny a zahradníky obzvlášť náročné období. Byla by totiž škoda sklízet už všechnu zeleninu a choulostivé květiny v truhlících a květináčích stěhovat dovnitř. Na záhonech může ještě v klidu růst špenát, růžičková kapusta i zelí, čerstvý vzduch si s chutí užijí chryzantémy, begónie i muškáty a další okrasné vytrvalé rostliny.

Navlečte rostlinám svetr
Zahradník by tak koncem září měl být v pozoru a sledovat předpověď počasí. V případě, že hrozí noční mrazíky, měl by přikrýt rostliny netkanou textilií, která propouští vodu, vzduch i světlo, ale přidrží teplo, které se v zemi akumulovalo během dne, i vlastní teplo, které vytvářejí rostliny. Pokud ráno nestíháte, můžete na záhonech se zeleninou textilii nechat i přes den. Květiny v truhlících či květináčích můžete také přikrýt, nebo pokud jich nemáte moc a máte je třeba hned u dveří, hoďte je na noc dovnitř, ráno je během chvilky zase vyšoupnete na vzduch.

Netkaná textílie přes noc zvedne teplotu až o 3 °C Foto: ThinkstockNetkaná textílie přes noc zvedne teplotu až o 3 °CFoto: Thinkstock

Netkaná textilie
Jedná se o materiál z polypropylenu (PP textilie), který zakoupíte v zahrádkářských potřebách, zahradnictvích a různých hobby řetězcích. Rozhodně to nebude bolestivý zásah pro vaši peněženku, například textilie o rozměru 1,6 x 3 m a hmotnosti 17 gramů, která by měla vydržet 24 měsíců, stojí 25 Kč. Prodává se jak po kusech, tak v rolích.

Článek

Dejte zelenině volnost Foto: Thinkstock

Chcete velkou sklizeň zeleniny? Vysejte všechny druhy dohromady

Dříve v přírodě také rostliny nerostly ve skupinkách podle druhů, ale promíchané dohromady. Zkuste se k tomu vrátit.

 

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Jak netkanou textilii připevnit
Textilie je lehounká, nemůžete ji jen tak přehodit přes kytky. Pokud ji dáváte na záhon, zahrňte ji po stranách hlínou. To jde ale v tom případě, že máte nějakou zahradní boudu, kam můžete textilii přes den složit, protože domů ji s hlínou asi nosit nebudete. Po stranách ji také můžete zatěžkat latí či prknem, případně kameny, ale pozor, kameny jsou méně vhodné, jak textilie nebude rovnoměrně zatěžkaná, může se protrhnout. U květináčů či truhlíků textilii zahrňte pod květináč (pokud to jde) nebo můžete použít kameny, ale snažte se textili zatěžkat rovnoměrně.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Změřte si na zahradě teplotu Foto: Thinkstock

Chcete velkou úrodu? Začněte měřit teplotu

Tím nemyslíme svou, ale své zahrady.

Článek

Chryzantémy zvané listopadky jsou symbolem podzimu Foto: Thinkstock

Chcete, aby vám chryzantémy dlouho kvetly? Poradíme, jak vybrat

Chryzantémy se do Evropy dostaly až z daleké Číny a Japonska.

Článek

Cibuloviny sázejte na podzim Foto: Thinkstock

Cibuloviny sázíme na podzim. Poradíme, jak

Kdo zahradničí, ten to dobře ví: na podzim je potřeba se chystat na jaro.

reklama