reklama

Pryč se sterilním mulčem. Ať žije rostlinný koberec

Kytka kytek, levandule vytváří omamné koberce Foto: Kytka kytek, levandule vytváří omamné koberceFoto: thinkstock.com

Nemáte chuť plít záhony, sekat trávník a mulčovací kůra kolem květin vám připadá fádní a nudná? Plně s vámi souhlasím.

Je to logické, každý chce mít krásnou zahradu, ne každý ale na ní má čas pracovat. A držet tempo s přírodou, zejména na jaře, je přímo vražedné. Dát si na chvíli "time out" se nevyplácí. Pak má člověk co dělat, aby bujnou vegetaci vrátil do hranic, ve kterých se má podle něho pohybovat. Zkrátka příroda si dělá, co sama uzná za vhodné, a nechápe, že plevel má růst jen za hranicemi zahrádky.

A tak si člověk usnaďňuje práci, záhony pokrývá fólií, kde vystřihuje otvory, do nichž sází vybrané zástupce rostlinné říše, zbytek fólie pokrývá mulčovací kůrou či štěpkou. Nepřipadá vám, že pak všechny zahrady působí stejně – jak z německého katalogu? 

Na zahradu nemám čas, mulčovací kůru nechci a už roky jsem maximálně spokojená s kapradinami, bohyškami zvanými též fungie a kakosty (gerániemi). Kakostům jsme doma dlouho říkali "bulharské chrastí", protože ho babička kdysi kousek uštípla v Bulharsku – od té doby si vydobylo značnou část zahrady. A to je právě ta vlastnost, která je u těchto rostlin neocenitelná. Tedy u druhů, které spadají do tzv. skupiny půdopokryvných rostlin. 

Podobné rady jako byla tato, najdete v pořadu Receptář prima nápadů, který vysílá Prima každou neděli v 11.50.

Tedy rostlin, které jsou vitální, rozrůstají se oddenky, tak trochu si dělají, co chtějí, ale pozor! – vypadají dobře a na rozdíl od plevele jsou v zahradě žádané. Například kakosty i bohyšky jsou momentálně vysloveně módní rostliny. Tihle bojovníci válcují plevel, protože jsou zkrátka vyšší a k pleveli nepustí slunce. A když nedej bože někde v jejich středu přece jen vykoukne odvážná tráva, tak ji prostě vyškubnete, anebo necháte žít. Navíc řada těchto rostlin roste i ve stínu, kde naopak nikdy nedocílíte svěžího pažitu.

Mezi půdopokryvné rostliny patří třeba levandule, zběhovec plazivý, rdesno, barvínky a další a další. Inspirujte se:

 

Slovo odborníka najdete na videu:

Markéta Žídková

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Nenechte se odradit aprílovým počasím  Foto: thinkstock.com

Zahradníkův rok: Ať žije duben

Zkontrolujte zahradnické nůžky, očistěte sázecí lopatku a kolík a směle na zahradu! Duben je pro zahradníka hlavním měsícem v roce – vše, co teď uděláte, se vám desetkrát ...

Článek

Rostlinky potřebují místo Foto: thinkstock.com

Vzešly vám sazeničky? Tak je přesaďte

Možná je to pro vás záhadné slovo. Pikýrovat však neznamená nic jiného než přepichovat či přesazovat rostlinky, které vám narostly ze semínek.

Článek

Aby v létě kvetly Foto: thinkstock.com

Růže nepočkají – teď vás potřebují

Růže jsou královnou kvetoucích rostlin. Aby však mohly dělat parádu, musíte je v tuto dobu po zimě náležitě ošetřit.

Článek

V dubnu zasadíte, v létě sklidíte

Duben ve skleníku. Co vás čeká a nemine

Pokud se chcete v dubnu dokonale starat o klima ve svém skleníku, chtělo by to v ideálním případě přestat chodit do práce a v pravidelných intervalech sledovat barometr a ...

reklama