reklama

Pyl slunečnic je silný alergen. Můžete ale pěstovat i speciální hybridy pro alergiky

Slunečnice v zahradě Foto: Slunečnice v zahraděFoto: Thinkstock

Slunečnice nejenže vypadají dobře, ale navíc na zahradu lákají motýly i zpěvné letce. Některé druhy pak koncem léta ještě vydají lahodná semínka.

Slunečnice mají až překvapivě mnoho podob. Rejstřík jejich zbarvení sahá podle druhu od bílé až po tmavě fialovou. Stejně tak dosahují i různé velikosti – od půlmetrových trpaslíků až po několikametrové obry. Obyvatelé Tvarožné lhoty se v roce 2012 dokonce předháněli, kdo vypěstuje vyšší slunečnici. Vyhrála paní Božena Kašná s 360 cm vysokou rostlinou. Na třetím místě zaujal František Tomeček, jehož výpěstek byl sice skromnějšího vzrůstu, zato však končil květem velikostně souměřitelným s menší pizzou.

Při nákupu semen se vyplatí zaměřit na vyšší odrůdy s velkými jedlými semeny. Ta lákají sýkorky, brhlíky, zvonce, stehlíky i drozdovité opeřence, a tak je na zahradě na co koukat. 

Pyl klasické slunečnice je mocný alergen. To však neplatí o speciálních hybridech se sterilními květy bez pylu, které si mohou postavit do vázy na noční stolek i alergikové. Jsou to například kultivary 'Stella Gold F1' (S), 'Orange Hobbit F1' (S) a'Baby Bear F1' (S).

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Zahrada v květu Foto:

Perný květen na zahradě

Racionálně vzato by květy v květnu na zahradě neměly nikoho překvapit. Květnové oteplení jako každý rok zkrátka přiměje většinu u nás rozšířených rostlin k rozkvětu....

Článek

Jiřinka/Dahlia Foto:

Jiřiny jsou nenáročné květiny. Bez jedné věci ale nepřežijí

Jedny z nejkrásnějších květin na zahradě jsou jiřiny. Co do množství podob se mohou srovnávat s růžemi.

reklama