reklama

Růže nepočkají – teď vás potřebují

Aby v létě kvetly Foto: Aby v létě kvetlyFoto: thinkstock.com

Růže jsou královnou kvetoucích rostlin. Aby však mohly dělat parádu, musíte je v tuto dobu po zimě náležitě ošetřit.

Jedním ze základních návyků, kterému se při zahradničení musíte naučit, je náležitě zkracovat a stříhat keře i stromy. Možná vám to bude připadat kruté, ale rostlinám nejvíce prospějete, když veškeré přebytečné výhony odstraníte, tak aby měly dost světla a vzduchu. I když vám bude připadat, že z rozrostlého keře zůstane jen keříček nad zemí – nebojte se, on to vše rychle dožene.

Ale pojďme to vzít u růží po pořádku. Ideální doba pro řez růží je v čase, kdy kvete zlatý déšť (zlatice – Forsithya). Letos už začal kvést poslední týden v březnu. Takže je nejvyšší čas. Začněte tak, že nejprve vystříháte všechny větve, které přes zimu vymrzly. U starších keřů odstřihněte i staré výhony, to znamená ty, které už jsou zdřevnatělé a mají černohnědou barvu. Ty odstřiháváme co nejníže u země.

Podobné rady jako byla tato, najdete v pořadu Receptář prima nápadů, který vysílá Prima každou neděli v 11.50.

Které větve přijdou jako další na řadu? Ty, které rostou dovnitř nebo přes sebe. Naopak ty, které směřují ven, smějí zůstat. Větve stříhejte vždy nad očkem (mladým pupenem). Pozor, ne příliš vysoko, ale ani ne těsně u očka.

Pojďte se podívat na video, jak se to dělá:

(mar)

Článek

Rostlinky potřebují místo Foto: thinkstock.com

Vzešly vám sazeničky? Tak je přesaďte

Možná je to pro vás záhadné slovo. Pikýrovat však neznamená nic jiného než přepichovat či přesazovat rostlinky, které vám narostly ze semínek.

Článek

Krásná, šťavnatá a zdravá

Vlastní cibule je nejlepší. Návod, jak ji pěstovat

Cibule je zelenina stará jako lidstvo samo. Naučte se tuto základní potravinu pěstovat. Začátek dubna je obdobím, kdy je vhodné ji zasadit.

Článek

Není to nic složitého Foto: thinkstock.com

Kupujeme skleník

Došli jste k rozhodnutí, že si konečně letos pořídíte skleník? Poradíme vám, jak si ho vybrat

reklama