reklama

Sbírejme semínka aneb Jak vypěstovat květiny a zeleninu z vlastního osiva

Vypěstovali jste letos krásné slunečnice? Nezapomeňte si schovat nějaká jejich semínka pro příští rok Foto: Vypěstovali jste letos krásné slunečnice? Nezapomeňte si schovat nějaká jejich semínka pro příští rokFoto: Thinkstock

Projděme zahradu a sesbírejme co nejvíc semen, určitě se to vyplatí.

Už koncem léta bychom měli začít intenzivně myslet na příští zahrádkářskou sezonu. Jedna z věcí, na které bychom se měli zaměřit právě nyní, je příprava osiva z vlastních zdrojů. Dělaly to tak úspěšně už naše babičky, pojďme to zkusit také.

Nejenom úspora

Vytvoření zásob vlastního osiva je výhodné hned z několika důvodů – jako první nás samozřejmě napadne, že ušetříme. V obchodech nabízená semínka s fotografiemi slibované budoucí úrody sice vypadají lákavě, ale jejich nákup se může docela prodražit. Navíc se nezřídka stává, že rostlinky ze zakoupených semínek vůbec nevzejdou, třeba i proto, že je prodejce nevhodně skladuje. Případně se květinám či zelenině v našich místních podmínkách nedaří tak, jak jsme předpokládali. Zaměřme se tedy na druhy rostlin, kterým se v našich záhonech mimořádně daří a netrápí je tam žádné choroby ani škůdci.

Měsíček se vcelku bez problémů vysemení sám, ale semínek není nikdy dost… Foto: Měsíček se vcelku bez problémů vysemení sám, ale semínek není nikdy dost…Foto: archiv autora

Pozor na hybridy

Důležitým předpokladem pro úspěšné pěstování z vlastních semen je pravidlo, že osivo nesbíráme z výnosných hybridů – jejich semena bývají na sáčku označena také jako F1. Pokud jsme tedy letos zasévali z takto označených sáčků, semínka raději nesbírejme. Skvělé vlastnosti, které letos vypěstované rostliny měly, totiž jejich potomci nezdědí, takže si ušetříme zbytečné zklamání z pěstitelského neúspěchu.

Sbíráme a skladujeme

Pro sběr semen je ideální slunný a hlavně suchý den. Semena sklízíme v době jejich zralosti, to znamená, že pouzdra, ve kterých jsou uložena, hnědnou, ale zatím se neotevírají. U každé rostliny přichází tento čas jindy, důležité je ho nepropásnout. Do nádobky nebo papírového sáčku nasbíráme semínka afrikánu, měsíčku, černuchy, slunečnice, hrachoru, lichořeřišnice, bazalky, kopru, máku, fazolí nebo hrachu. Sesbíraná semínka rozložíme zhruba na dva týdny na suchém a vzdušném místě, aby doschla. Přes zimu je skladujeme v papírových sáčcích na suchém a temném místě. Na obal si nezapomeneme poznamenat druh i rok sklizně semínek. Časem většina semínek ztrácí klíčivost, takže osivo využíváme raději hned následující rok.

Afrikány mají pomalinku po sezóně, ale jejich právě odkvetlé květy nás kvůli semínkům začínají zajímat nejvíc Foto: Afrikány mají pomalinku po sezóně, ale jejich právě odkvetlé květy nás kvůli semínkům začínají zajímat nejvícFoto: archiv autora

Poklady z dužiny

Osivo vcelku jednoduše získáváme i z dužnatých plodů jako jsou rajčata, dýně nebo cukety. Tato semena dozrávají společně s plodem, ve kterém jsou uložena. Nejdříve je vydlabeme, očistíme a odstraníme z nich sliz – nejlepší je nechat semena několik dnů v nádobě s vodou, kterou umístíme v teplé místnosti. Potom je pořádně propereme a usušíme.

Získat vlastní osivo není vůbec složité. Ten, kdo to jednou zkusil, už semínka svých oblíbených druhů vůbec nekupuje. Sáček vlastnoručně sesbíraných semínek může být i milým a hlavně originálním dárkem.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Co druh tykve, to jiný tvar Foto:

Zavařovat, kandovat, sušit… S dýní se dají dělat divy!

Tradičních dýňových receptů na polévky, saláty a ragú najdete všude spousty. Co si ale trochu zaexperimentovat a zkusit něco jiného? Něco, co vám bude nejen moc chutnat,...

Článek

Hřib kovář/Boletus erytropus Foto:

Je hřib kovář jedlý, nebo nejedlý?

Na tuto otázku je odpověď jak od chytré horákyně: záleží na tom, v jakém stavu ho jíte.

Článek

Cibuloviny sázejte na podzim Foto:

Cibuloviny sázíme na podzim. Poradíme, jak

Kdo zahradničí, ten to dobře ví: na podzim je potřeba se chystat na jaro.

reklama