reklama

Sladíte, ale zároveň chcete zhubnout? Zkuste cukr Aztéků

Aztécký cukr neboli lípie sladká (Lippia dulcis) Foto: Aztécký cukr neboli lípie sladká (Lippia dulcis)Foto: Thinkstock

Když si hlídáte kalorie.

Nedokážete se vzdát čaje s několika kostkami cukru a přitom je vám jasné, že právě tady byste měli začít, jinak brzy nedopnete knoflík u kalhot? Cukr můžete nahradit lístečkem Lippia dulcis. Je to dekorativní květina, o kterou zvládne pečovat i zahradnický začátečník.

Nula kalorií

Rostlina Lippia dulcis, česky zvaná aztécký cukr nebo také lípie sladká, patří mezí přírodní náhradní sladidla stejně jako například u nás daleko populárnější stévie. Obsahuje látku hernandulcin, díky níž je její sladkost tisíckrát vyšší než u běžného rafinovaného cukru. Lippia může být alternativou pro diabetiky a vzhledem k tomu, že je nekalorická, také pro všechny, kteří se snaží omezit denní přísun kalorií. Pochází z oblastí střední Ameriky a Karibiku, kde ji už generace místních obyvatel používají jako sladidlo a zároveň jako lék při onemocnění dýchacích cest.

Článek

Angínovník čínský (Belamcanda chinensis) Foto:

Pěstujte doma angínovník čínský. Získáte lékárnu v květináči, která navíc nádherně kvete

Angínovník čínský: Malá lékárna v květináči, kterou můžete mít za oknem. Využívají se konečky mladých čerstvých listů nebo odvar z oddenku a jak už český název napovídá,...

Aztécký cukr zvládne pěstovat i začátečník

Aztécký cukr dorůstá do výšky pouhých 25 centimetrů, zato ale vytváří mohutné, až metrové převisy. Jeho lístečky vzhledem i vůní tak trochu připomínají mátu a od jara do podzimu jej zdobí květenství drobných bílých kvítků. Na rozdíl od stévie je jeho pěstování v domácích podmínkách docela jednoduché, nemá totiž žádné zvláštní nároky na teplotu kromě toho, že nesnáší mrazy. Aztécký cukr můžete pěstovat celoročně v bytě, v létě se mu bude dařit i v truhlíku na balkoně nebo na zahradě. Má rád světlo, propustnou zeminu a bohatou zálivku. Sazenice jsou k dostání v některých květinářstvích a pokud tady neuspějete, určitě je najdete u internetových prodejců.

Pěstujete rádi rostlinky? Užitečné rady najdete v naší Encyklopedii.Lippia místo kostky cukru

Nejsladší částí rostliny jsou její listy. V kuchyni jsou ideální například ke slazení čaje a dalších nápojů, případně je můžete zkusit přidat do moučníků nebo ovocných salátů. Listy je možné používat čerstvé, mražené i sušené a pokud vás přepadne chuť na sladké, zalovte prostě v květináči a lístek rozžvýkejte.

Článek

Rýmovník neboli molice (Plectranthus argentatus) Foto:

Zázračná rostlinka proti rýmě? Můžete si ji pěstovat i doma

Nejenže vám uleví při rýmě, ale ještě odpuzuje komáry.

Aztécký cukr má své příznivce, ale zdaleka ne všem přirostl k srdci. Někteří z těch, kteří jeho listy vyzkoušeli, tvrdí, že není dostatečně sladký, jiným vadí jeho aroma. Pravdu mohou mít i ti, kteří tvrdí, že rostlina nebyla ještě dostatečně vědecky prozkoumána a není tedy jisté, jak vlastně působí na lidský organismus. Lippia v závěsném květináči ale v každém případě ozdobí vaši domácnost a jejím lístečkem si můžete občas osladit život bez výčitek svědomí.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Řeřicha setá (Lepidium sativum) Foto:

Nejzdravější zelenina na světě? Vypěstujete si ji sami doma

Zapomeňte na jahody nebo na vitamíny nabušené citrusové plody. Nejvíc vitamínů a minerálních látek na světě má...

Článek

Bazalka na okně Foto:

Pěstujte si bazalku doma i přes zimu. Poradíme jak

Bazalka přináší chuť Středomoří.

Článek

Vitánie snodárná (Withania somnifera) Foto:

Indický ženšen je lepší než viagra. Můžete ho pěstovat i doma

Snižuje hladinu cholesterolu i cukru v krvi, podpoří vás při depresích, naopak nabudí v intimních chvílích. Vitánie snodárná je blahodárná rostlina z Indie.

 

 

reklama