reklama

Slavné vertikální zahrady Patricka Blanca

musée du quai Branly  Foto: musée du quai Branly Foto: archive musée du quai Branly

Taky vám srdce plesá nad každou luční kytičkou na jaře a nad každým plevelem, který si proklestí cestu asfaltovými chodníky šedivé džungle velkoměsta? Tak to budete z následující galerie obrázků nadšení!

Patrick Blanc je francouzský botanik, otec moderní podoby vertikálních zahrad, jehož projekty najdete všude po světě. Evropa, Dálný východ, Asie, Jižní i Severní Amerika, Austrálie… Kromě těch vyloženě arktických není světadíl, který by svými mistrovskými zelenými díly nezkrášlil.

Patrick Blanc je francouzský botanik, otec moderní podoby vertikálních zahrad, jehož projekty najdete všude po světě Foto: Patrick Blanc je francouzský botanik, otec moderní podoby vertikálních zahrad, jehož projekty najdete všude po světěFoto: Archiv Patrick Blank

Propracoval důmyslný závěsný systém závlahy i výživy rostlinek, který se obejde bez půdy a je zcela soběstačný, tj. funguje na principu uzavřeného obvodu. Vláha, která gravitací proteče stěnou až dolů do záchytné nádržky, jakého si okapu, je znovu vyvedena do trubek a hadic systému.

Výstava v Sao Paulu, Brazílie Foto: Výstava v Sao Paulu, BrazílieFoto: archiv Patricka Blanca

Výhody, které vertikální zahrady přinášejí svému okolí, jsou neoddiskutovatelné. Zlepšují kvalitu vzduchu, příznivě ovlivňují psychiku člověka a fungují také jako přirozená izolace, čímž významně snižují spotřebu energie v budovách, kde jsou umístěny.

Patrick Blanc se specializuje jak na expozice venkovní tak vnitřní. Nejznámější je asi pro svou vertikální zahradu muzeum umění Musée du quai Branly v Paříži, ale mezi jeho klienty patří kromě muzeí i univerzity, restaurace, významné značky, osvícení jednotlivci, ale i města, která chtějí pro své občany udělat něco hezkého a zkrášlit prostředí, v němž žijí. (Například taková proměna betonového mostu v Provence – viz galerie fotek – je neskutečná.)

Patrick Blanc se narodil 3. června 1953 v Paříži a momentálně pracuje ve Francouzském národním centru pro vědecký výzkum a specializuje se na rostliny z tropických pralesů.

V roce 2012 vyšla v angličtině jeho poslední kniha The Vertical Garden, která kromě úchvatných fotografií hotových projektů nabízí i pohled do zákulisí a poodhaluje mnohé z procesu jejich vzniku.

(kaw)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Minibyt v Paříži Foto:

Dovedete si představit byt o 8 m²? V Paříži si ho můžete pronajmout

Nejmenší byt nabízený v Evropě k pronájmu je menší než vězeňská cela.

Článek

Sezení nemusí bolet Foto:

Posaďte se – pan Židle přichází

Norský designer Peter Opsvik je ve světě bytového designu ikonou.

reklama