reklama

Slimáci jsou kanibalové. Využijte toho při jejich likvidaci

Tak jsme zase tady Foto: Tak jsme zase tadyFoto: Archiv Marty Pawlicové

Vyzbrojte se proti invazi slizkých žroutů. Poradí vám rostlinolékař Josef Gall.

Stačí pár deštivých dní a kalamita plžů nabírá katastrofických rozměrů. Po dešti doslova zamořují záhony, troufají si i na brambory a zavrtávají se do kedluben, květáků i zelí. Pořádají nájezdy nejen na kulturní rostliny, ale likvidují i trávník a plevel. Po jejich návštěvě zůstává jen spoušť. Jak proti nim bojovat? Problém je, že k původnímu plzáku lesnímu (Arion rufus) přibyl ještě plzák španělský, (Arion lusitanicus), který se šíří přímo lavinovitě.

Oslovili jsme Ing. Josefa Galla, rostlinolékaře z Týna nad Bečvou, aby poradil našim zahrádkářům, jak se bránit nájezdům slizkých žroutů.

 Slimáci - Obrázek 3 ing Josef Gall Foto: Archiv Marty Pawlicové„Pokud nebude mít plzák španělský přirozenou regulaci jako naši plži, tak je to ´nekonečný příběh´, konstatuje známý fakt odborník Josef Gall. Přičtěte k tomu dva další faktory a to za prvé, že tento plž původem ze Španělska je schopný přizpůsobit se nejrůznějším typům stanovišť, za druhé, že je schopen reprodukce až třikrát za rok, a máte dokonalé vysvětlení jeho kalamitního výskytu. Přitom živočichů, v jejichž jídelníčku hrají důležitou úlohu nazí plži, je i v naší fauně celá řada – ptáci, ježci, rejsci, ropuchy, slepýši, střevlíci, páteříčci, drabčíci a další. Dospělí jedinci však dorůstají až do délky dvanácti centimetrů, a to si na ně již mnoho menších živočichů netroufne“.

Článek

Máte-li větší zahradu a nestačíte sbírat slimáky, zkuste to s běžcem indickým Foto:

Tahle kachna spolehlivě zlikviduje slimáky

Hlístice, pivo a teď kachny. Bojových prostředků proti slimákům nikdy není dost.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.Tak co s tím? Ing. Josef Gall je zastáncem mechanického sběru. Doporučuje jednak sbírat je krátce po dešti či brzy po ránu ručně, posypat je vápnem nebo solí, případně vařící vodou. Osvědčili se mu také různé pasti, třeba nádoba zakopaná do země a naplněná pivem. Jako návnada mohou sloužit i usmrcení plzáci, protože plzáci jsou kanibalové. „Ve skleníku mám dravé hlístice a občas při přemnožení použiji Ferramol nebo Vanish Slug pellets,“ dodává rostlinolékař Ing. Josef Gall.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Arion vulgaris - Plzák španělský Foto:

Připravte se na invazi slimáků. Poradíme, jak s nimi bojovat

Letos to bude nájezd. Vysoké jarní teploty se postaraly o ideální podmínky pro životní start malých slimáčků (plzáků španělských). Pokud nezvládnete prevenci, musí přijít...

Článek

Letošní rok je zatím pro slimáky ideální Foto:

Vyhlašte slimákům biologický boj. Pomohou hlístice

I slimáci mají své přirozené nepřátele.

Článek

Obří růžový slimák Foto:

Obří růžoví slimáci vládnou Austrálii

Růžová není barva, kterou byste si spojovali se slimáky, že?

reklama