reklama

Srpen na zahradě. Co vše musíte udělat?

Užijte si druhý prázdninový měsíc Foto: Užijte si druhý prázdninový měsícFoto: www.allaboutmygarden.com

"Když fouká v srpnu severák, bude dlouho pěkně pak." K srpnu se váže řada pranostik, jedno je však jisté: počasí je stabilnější než v červenci a my se můžeme radovat z další fáze sklizně.

V srpnu kvetou teplomilné květiny a nastává také čas zastřihnout dorostlé živé ploty. Kvůli vysokým teplotám si žádá častou zálivku trávník a i výška jeho střihu záleží na počasí. V ovocné a zeleninové části pokračuje období sklizně. Není to ale poslední letošní úroda. Právě v srpnu můžete totiž vysadit pozdní zeleniny na volné záhony.

Okrasná zahrada

V srpnu stále ještě kvetou hortenzie, třezalky, vřes, růže, lilie, begonie, chrpy i kopretiny. Přidají se k nim sasanky, silenky, ocúny, jiřiny, bramboříky, astry, pryšce a netýkavky.

Článek

Hortenzie potřebují hodně vody Foto: Thinkstock

Krásná a citlivá hortenzie. 5 pravidel, jak ji pěstovat

Hortenzie patří k nejžádanějším květinám současnosti.

Zvláštní pozornost vyžaduje trávník. Při nastavování sekačky je dobré zohlednit nastávající počasí. Chystají-li se velká vedra, měl by trávník zůstat vyšší než obvykle, protože nízko posekaný trávník slunce snadno spálí. Zelený koberec vyžaduje vydatnou zálivku i něco hnojiva.

Když je v srpnu ráno hodně rosy, mají z toho radost vosy.

Během první poloviny srpna si žádají střih živé ploty z jehličnanů i listnáčů, aby mladé výhonky dozrály a nezničily je první mrazíky. Ideální ke stříhání jsou večery nebo rána, kdy slunce nespálí čerstvě zastřižené konce.

Článek

Rostou jako z vody Foto: archiv

Nejčastější chyba u živého plotu. Děláte ji také?

Myslíte si, že vysadíte keře a máte vystaráno?

Práce je ale daleko víc. Na květinách se vyplatí odstraňovat odkvetlé květy, protože pak nepřekážejí rašení těch nových. Rostliny v truhlíkách na jižních oknech vyžadují spoustu vláhy a přes poledne je lepší je zastínit. Jiřiny, hvězdnice a další vysoké podzimní květiny potřebují přivázat, aby je nezlomil vítr.

Článek

Jiřinka/Dahlia Foto: Jindřich Votýpka

Jiřiny jsou nenáročné květiny. Bez jedné věci ale nepřežijí

Jedny z nejkrásnějších květin na zahradě jsou jiřiny. Co do množství podob se mohou srovnávat s růžemi.

Dál už lze vysazovat dvouleté rostliny, hlízy ocúnů, šafránů a bramboříků stejně jako cibule sněženek, bledulí, kandíků a řebříčků. Je také čas řízkovat pelargonie, fuchsie a jehličnany.

Lze i vysazovat mladé jehličnany s kořenovým balem. Trvalky po odkvětu zahrádkáři dělí a přesazují. Takzvaně letněné pokojové květiny v druhé polovině srpna mohou ohrožovat nízké ranní teploty. Sledujte proto předpověď a případně květiny vraťte dovnitř.

Ovocná část

Větve zatížené bohatou úrodou vyžadují podpěru, aby se pod náporem plodů nezlomily. Neměla by se při tom ale poškodit kůra, proto větve v místě podepření chraňte měkkou podložkou.

Další užitečné rady najdete v naší Encyklopedii. Až do konce měsíce lze stříkat citlivé druhy jabloní proti fyziologické skvrnitosti chloridem vápenatým. Za sucha je nutné zavlažovat ovocné stromy. V srpnu lze pokračovat v očkování ovocných podnoží, přičemž naposledy přicházejí na řadu broskvoně.

Článek

A na vánoce budete mít marmeládu na linecké Foto: Archiv Marty Pawlicové

Vy se ptáte, my odpovídáme: Jak podpořit plodnost rybízu?

Máte nejraději červený, bílý nebo černý rybíz?

Po sklizni je čas prořezat angrešt a rybíz, oplozené výhony maliníku je třeba odřezat až u země.

Hrozny vinné révy vyžadují ochranu síťovinou nebo sáčkováním proti ptákům a vosám. Dozrají hrozny nejranějších odrůd.

Aby nebylo práce málo, je důležité ošetřit jabloně proti obaleči jablečnému, jehož housenky nejčastěji způsobují červivost jablek a zároveň škodí i hruškám, meruňkám a vlašským ořechům.

Zeleninová část

V srpnu si žádají zvláštní pozornost rajčata, okurky a papriky. Přestože u většiny soudobých odrůd hrozí napadení plísněmi, lze tyto druhy zeleniny poměrně dobře pěstovat. Zvažte ale aplikaci ochranných prostředků proti plísni bramborové u rajčat, plísni okurkové u okurek a suché hnilobě u paprik.

Článek

Okurka je teplomilná rostlina Foto: Thinkstock

Základní rady, jak pěstovat okurky

Těšíte se už na voňavé a šťavnaté domácí okurky?

Kdo ho ještě nesklidil nebo mu ho neukradli, začátkem srpna sklidí česnek i cibuli. Ve správný okamžik cibuloviny začínají žloutnout a natě poléhat. Připomínáme, že cibuli a česnek je třeba nechat nejprve ležet asi týden na záhoně, pak je opatrně očistit a nechat zaschnout. Poté by ještě 3-4 týdny měly viset venku pod přístřeškem. Teprve potom přichází čas natě u cibule ukroutit a u česneku odstřihnout.

Článek

Česnek je nad zlato Foto: Archiv Marty Pawlicové

Česnek používali už ve starém Egyptě. Naučte se ho správně sklidit

Zelenina, která by neměla chybět na žádné zahrádce.

Na volné záhony lze ještě vysít pozdní zeleninu, jako jsou některé odrůdy ředkviček, kedlubny a saláty, které dorostou ke sklizni před zimou. Ani tím ale není letnímu zahradnímu martyriu konec. Vyplatí se seříznout vrcholky rajčat, aby plody dozrály do konce svého vegetačního období. Za sucha je třeba zalévat a v případě nutnosti přihnojovat pozdní košťálovou zeleninu. Mrkev a pór ochrání před škůdci netkaná textilie. Rostlinám prospěje občasná kontrola a likvidace plžů. Ke sklizni dorůstá letní listová a košťálová zelenina.

Tymiánu, šalvěji, levanduli a dalším bylinkám a léčivkám je dobré seříznout natě, aby znovu obrazily.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Původní rostliny mnohdy udělají větší parádu než exotické druhy Foto: Thinkstock

Nejčastější chyby zahradních všeumělů

Jestli existuje nějaká věc, kterou člověk nemá šanci udělat hned napoprvé dobře, pak je to zahrada.

Článek

Komule Davidova (Buddleia davidii) neboli také motýlí květ Foto: Thinkstock

Ideální keře pro slunná místa

Na omezeném prostoru zahrady není místo pro chyby. Při výsadbě dřevin, které obvykle zaberou i několik metrů, je třeba zohlednit nároky či odolnost daných druhů na ...

Článek

I trávník může kvést Foto: Thinkstock

Vysaďte si do trávníku plevele

Myslíte si, že je to hloupost? Trávníku s plevelem se ale říká vznešeně botanický trávník.

Článek

Tak který si vyberete?  Foto: Thinkstock

Plyn, dřevo, elektřina, voda? Velký přehled grilů

Grilování se vyvíjí a přibývá principů, na kterých grily pracují. Některé z nich zdárně konkurují náročnému grilování na efektním, ale také problematickém dřevěném uhlí.

reklama