reklama

Stálezelené keře, které snesou stín

Tisy jsou vděčné keře, které se mnohdy množí samy od sebe Foto: Tisy jsou vděčné keře, které se mnohdy množí samy od sebeFoto: Thinkstock

Zahrada osázená příhodně zvolenými a rozmístěnými keři člověku zpříjemní život. K tomu, aby dřeviny stínily, chránily soukromí, zakrývaly nepěknosti typu rušné silnice či tvořily protihlukovou bariéru, je ale zapotřebí výsadbu promyslet. Přinášíme typy na keře, které jsou zelené i v zimě.

Světlo je alfou a omegou života rostlin. Je tedy i rozhodujícím faktorem pro výběr vhodných rostlin na konkrétní místo v zahradě. Potřebujete osázet stinné zákoutí? Dřevin, jimž se i v tmavých koutech zahrady skvěle daří, je spousta, i ony ale mají specifické nároky.

Ve stínu, tedy na východní či severní straně pozemku, bývá typicky předzahrádka. Je to zóna chránící obydlí před prachem a částečně i hlukem ze silnice, případně i před pohledy kolemjdoucích. To vše si žádá neopadavé druhy dřevin. V úvahu připadá takřka nezničitelný tis, bobkovišně či zimostrázy. Uvedené trio si z absence slunce nic nedělá, nechá se řezat dle libosti majitele, ale žádný řez neboli péči s nůžkami ani pilkou nutně nevyžaduje.

Zimostrázy (buxusy) se dají nádherně tvarovat Foto: Zimostrázy (buxusy) se dají nádherně tvarovatFoto: Thinkstock

Keře vhodné do stínu zelené po celý rok:
tisy
bobkovišně
zimostrázy
cesmíny
skalníky
neopadavé druhy zimolezů
konifery
křiženci jedliček, smrčků a boroviček
rododendrony

Ve stínu velmi dobře prosperují i cesmíny, skalníky a neopadavé druhy zimolezů. Půdu může pokrýt zelený koberec břečťanu, jemuž je ve stínu dokonce lépe než na slunci, ten ovšem bude třeba u stavení zastřihávat. V opačném případě se dům už za několik let ocitne v zelených kleštích a bude upomínat na scény ze slavného sci-fi hororu Den trifidů.

I rostliny na stinná místa je třeba vybírat s ohledem na finální výšku a typ půdy. Na velkou zahradu se dobře hodí mohutné konifery, na zahradě běžných rozměrů udělají lepší službu křížence jedliček, smrčků a boroviček. Může se jednat o borovici malokvětou (Pinus parviflora) či smrčky a korejské jedle s příznačným kónickým profilem.

Zvláště zjara, kdy rostliny raší, potřebují dostatek živin a provzdušněnou půdu. Rododendrony navíc vyžadují kyselou půdu. Optimální hodnota pH se v jejich případě pohybuje v rozmezí 4–5,5. Těmto požadavkům nejlépe vyhovují některé zeminy se surovým humusem, jako je rašelina nebo borová jehličnatka. Kyselost půdy lze změřit s pomocí běžně prodávaných testovacích sad.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Thúje jsou rychlerostoucí dřevina Foto:

Zahradníci varují před živým plotem z tújí. Je to častá chyba českých zahrad

Pokud máte malou zahradu, nedělejte živý plot z tújí. Tento způsob ochrany pozemku před nechtěnými pohledy kolemjdoucích si fádností nezadá s betonem a zahradu opticky...

Článek

Siringa vulgaris (Šeřík obecný) Foto:

Šeřík je příbuzný olivovníku

Na první pohled jsou to dvě naprosto rozdílné rostliny. A přitom jsou příbuzné. Sice přes koleno, ale přesto.

Článek

Magnolie Foto:

Magnolie pamatují dinosaury

Možná je znáte pod jménem šácholan nebo také jako magnolie. A naší planetu zkrášlují už od druhohor. A právě kvetou.

Článek

Za touto nádherou stojí 150 rostlin druhu Wisteria Foto:

Místo, které musíte vidět: Zahrada z vistárií Kawachi Fuji

20 různých druhů vistárií stojí za touto nádherou v zahradě Kawachi Fuji v Japonsku.

reklama