reklama

Stožáry vysokého napětí na Islandu možná nahradí oceloví obři

V dalších variacích zas mohou budit dojem chodicích postav Foto: V dalších variacích zas mohou budit dojem chodicích postavFoto: Choi+Shine

Dráty vysokého napětí na Islandu možná ponesou stožáry ve tvaru obřích chodících postav. Nápad zaujal experty snadným technickým řešením.

Návrh předložila architektonická a designérská společnost Choi+Shine na islandské Mezinárodní soutěži designu stožárů vysokého napětí. Soutěžní porota kromě jejich vzhledu ocenila i to, že stavba stožárů připomínajících obří postavy vyžaduje jen menší úpravy stávajících stožárů. Šance výstředního návrhu na uplatnění zvyšuje i jeho vítězství v soutěži Nerealizované architektury, kterou vyhlašuje bostonský svaz architektů.

„Ikonické stožárové postavy, které jsme vytvořili, se možná stanou monumenty v krajině. Pohled na ně přinese úplně nový zážitek, což je povyšuje nad pouhé konstrukce navrhované jen a pouze pro daný účel,“ vysvětlují architekti z firmy Choi+Shine. Postavy mohou zaujímat různé pózy dané i průběhem krajiny. Tam, kde energetické rozvody překonávají kopec, mohou stožáry vypadat, jako by na něj lezly. V pasážích s delšími rozestupy zas postavy mohou zdvihnout paže, aby kompenzovaly větší průvěsy kabelů. „Drobné změny ve tvaru paží a natočení hlavy v kombinaci s různými polohami vlastního trupu ve třech osách dovolují širokou škálu výrazů. Stožáry lze umístit v párech, nakročené k pomyslné chůzi po nebo proti směru vedení, také ale mohou klečet, případně hledět jeden na druhý, když se stožáry míjejí,“ rozvíjejí autoři fantazii.

Každý z těchto stožárů má sestávat z týchž základních dílů (hlavy, paží, trupu a nohou), které by šlo s využitím prefabrikovaných spojů sestavit do žádaného výsledného tvaru. „Podobně jako sochy na Velikonočním ostrově se i tyto moderní, 45 m vysoké karyatidy stanou významnou součástí krajiny, po níž budou tiše rozvádět elektřinu,“ přejí si autoři nezvyklých stožárů.

reklama