reklama

Tip Livingu: Flox. Nenáročná kytka, která kvete celé léto

Phlox maculata Natascha Foto: Phlox maculata NataschaFoto: Archiv Marty Pawlicové

Floxy jsou nenáročné, snáší sucho, milují slunce, kvetou po celé léto. A jejich kvítky mají navíc sladkou štávičku.

Mnozí si je pamatujeme ze zahrádek babiček, jež zdobily venkovská stavení. Pak se objevily nové, moderní trvalky a floxy se ze záhonů skoro vytratily. Teď se po letech opět vracejí, aby svou krásou a opojnou vůni zpříjemnily letní podvečery.

Rod plamenka (Phlox) je druhově velice bohatý. Domovinou nejvýznamnějších zástupců je Severní Amerika, jeden druh má domov na Sibiři. Najdeme zde druhy floxů představující letničky (P. drummondii), skalničky (P. subulata, P. douglasii), ale hlavně celou řadu zástupců skupiny trvalek od několikacentimetrových trpaslíků až po rostliny vysoké přes metr. Mají různé barvy květů i odlišný růst (druhy plazivé, poléhavé nebo vzpřímené). Svoji různorodostí zaujaly zahradníky už před víc jak třemi sty lety. V té době se v Evropě objevily první vysoké plamenky. Důležitou roli sehrála i Anglie a Německo, v nichž byly vyšlechtěny stovky nových odrůd. V dnešní době existuje několik stovek kultivarů.

Nároky na pěstování

Obecně plamenkám vyhovuje každá běžná zahradní půda, spíše vlhčí, bohatá na humus a dostatečně osluněné stanoviště či polostín. Plamenky nemají příliš rády vysoké letní teploty spojené s úpalem. V teplejších a sušších polohách dávají přednost přistíněným stanovištím. Nepotřebují výraznější přihnojování, i když zahradní kompost jim vždy udělá dobře. Spolehlivě rostou, trsy se záhy rozrůstají. Po čtyřech až osmi letech na místě je dobré trs brzy na jaře celý vyjmout, rozdělit a opět vysadit. Přestože jsou plamenky velice odolné vůči chorobám a škůdcům, některé z těchto patogenů jim trochu ubírají na kráse a to především listové houbové choroby (padlí, skvrnitost listů, apod.). Ze škůdců se vyskytují háďátka škodící deformacemi na listech a stoncích.

Další pěstitelské tipy najdete v naší Encyklopedii. Rozmnožování

Pokud nepotřebujeme velké množství rostlin, postačí nám běžné dělení trsů brzy na jaře, nejlépe v březnu, případně dubnu. Mladé rostlinky můžeme vysazovat i na podzim, ale je potřeba je důkladně zavlažovat a nenechat záhon zaplevelit

Netradiční pěstování

Nemáme-li zahrádku, při dobré péči nám floxy porostou i na balkoně nebo lodžii. Stačí prostorná nádoba (podle velikosti rostliny volíme i velikost nádoby) s drenáží, vyplněná dobrou zahradní zeminou. Přímý celodenní úpal rostlinám nesvědčí, zvlášť v horkých dnech je potřeba zalévat i dvakrát denně, aby nepřeschla zemina. Přihnojujeme je jednou za tři týdny plným hnojivem.

Článek

Tulip Dance. Tato fotka vyhrála 2. místo v soutěži International Garden Photographer of the Year v roce 2013 v sekci European Garden Photography Award, pro více info o soutěži jdi na www.igpoty.com Foto:

Kde se vzaly černé tulipány?

Za vlast tulipánů je dnes považované Holandsko. Tato rostlina však pochází z Asie a do Evropy přišla přes pražský královský dvůr.

Rostlinám škodí přemokření kořenů, na které reagují zpomalením růstu. Pokud je přemokření trvalé, odumírají. Na zimu jim prospěje, přestěhujeme-li před příchodem mrazů nádobu s rostlinami na zahradu, zapustíme ji do země, přikryjeme chvojím a listím a necháme tak do jara, než začnou floxy rašit. Nemáme-li tuto možnost, uložíme nádoby s rostlinami na chladné místo – na schodiště, do sklepa, nebo garáže.

Oblíbené odrůdy

Mezi nejvýznamnější druhy vysokých, v létě kvetoucích plamenek (floxů) patří:

Phlox paniculata - do tohoto druhu se řadí téměř všechny současné odrůdy vysokých plamenek, souhrnně nazývaných Phlox paniculata - hybridy. Výška rostlin se pohybuje v rozmezí 60 až 180 cm. Kvete od července do září.

Phlox maculata - velmi časně kvetoucí, kvete ještě před Phlox paniculata. Má více stonků v trsu, lesklé, tmavě zelené listy a květní lata má protáhlý, až válcovitý tvar. Je celkově menší, jen kolem 45 až 90 cm a barva květů je bílá, růžová, popř. s nádechem do fialova.

Článek

Ta podoba! Tato fotka získala ocenění v soutěži International Garden Photographer of the Year v roce 2011 v sekci People in the Garden, pro více info o soutěži jdi na www.igpoty.com Foto:

Ta podoba! Úžasné fotky zahradníků

Krása. To je to, co spojuje tyhle fotky. Všechny zabodovaly v soutěži International Garden Photographer of the Year.

Vznik kulturních odrůd

Šlechtění plamenek probíhalo již na konci 19. století, ale největší množství zajímavých odrůd je datováno kolem roku 1930 až 1960. Křížením vznikla velká škála odrůd, s rozličnými barvami a velikostmi květů, různým tvarem květní laty, různou výškou rostlin, apod. Barva květů u původních druhů byla především růžová, nafialovělá nebo bílá. Šlechtěním se získaly všechny možné barevné odstíny od bílé, růžové, červené, fialové, po téměř čistě modré, s výjimkou žluté. Vznikly také vícebarevné květy s odlišným středem - barevným očkem.

Trend posledních let se přiklání ke šlechtění na rezistenci vůči chorobám a škůdcům. Novinkou v sortimentu jsou také odrůdy s velmi výrazně panašovaným listem, např.: 'Norah Leigh' (bílozelený list, růžový květ), 'Goldmine' (žlutozelený list, červený květ), 'Silvermine', 'Harlequin', a další.

(mw)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Jiřinka/Dahlia Foto:

Jiřiny jsou nenáročné květiny. Bez jedné věci ale nepřežijí

Jedny z nejkrásnějších květin na zahradě jsou jiřiny. Co do množství podob se mohou srovnávat s růžemi.

Článek

Nevadlec vyžaduje také zvýšenou péči, ale vnese do vaší zahrady exotický náboj Foto:

Na slunných místech udělá velkou parádu letnička nevadlec

Pokud vám nevadlec či celozie připomíná známější laskavce, jste na správné stopě. Obě rostliny totiž patří do čeledi laskavcovité.

Článek

Do Čech se i okrasný tabák dostal z Ameriky Foto:

Tabák není jen kuřivo, ale i slušivá letnička

Samozřejmě vám do zahrady nechceme doporučovat pravý tabák, ale okrasný.

Článek

Hortenzie potřebují hodně vody Foto:

Krásná a citlivá hortenzie. 5 pravidel, jak ji pěstovat

Hortenzie patří k nejžádanějším květinám současnosti.

reklama