reklama

Už rostou! Víme, kam vyrazit na houby!

Úlovky našich čtenářů Foto: Úlovky našich čtenářůFoto: Honzajs Serafin

Přelom května a června v Česku propršel, zároveň je teplo. Ideální pro houby.

červen 2016

Houby milují dostatek vláhy, zároveň potřebují teplo. A toho se jim dostalo na přelomu letošního května a června dostatek. Přitom červen bývá na houbaření špatným měsícem, moc toho neroste, po typicky květnových houbách jako jsou májovky, závojenky, smrže si houbaři musejí za normálních okolností počkat až do půlky července.

Letos je tomu ale jinak, lesy jsou plné hub, rostou i takové druhy, které normálně nosíme z lesů až na podzim. V červnu 2016 rostou i hřiby kováři, křemenáče, modráci a suchohřiby (hřib hnědý). "Houby se právě rozrůstají na více místech, mezi nimi i ty pro houbaře zajímavé. Křemenáč březový, hřib žlutomasý – známá a chutná „babka“, sem tam nějaký klouzek, ale převažuje hřib kovář, který nyní mezi rourkatými druhy jasně panuje. Houby se budou s blížícím se létem i nadále druhově rozhojňovat," uvádí na svých stránkách Česká mykologická společnost.

Poslala Martina Šlampová Foto: Poslala Martina ŠlampováFoto: Martina ŠlampováPoslala Monika Spisarová Foto: Poslala Monika SpisarováFoto: Monika Spisarová

V bohaté úlovky můžete doufat i na Šumavě, kde normálně začínají růst houby později, ale vzhledem k mírné zimě už začaly letos růst. Podle fotografií, které jste nám zaslali vy, je vidět, že houby rostou na mnoha místech České republiky, rostou prostě všude. Houby tak rostou v Beskydech, v Píseckých horách, v jižních Čechách, u Znojma, v Horním Jelení, na Táborsku, u Rokycan. Bylo by věčná škoda teď nevyrazit do lesa!!!

Pokud zrovna nemáte čas, alespoň se pokochejte úlovky ostatních čtenářů:

Tady další várka:

(web)

Článek

Pečárka zápašná neboli žampion zápašný (Agaricus xanthoderma) Foto:

Víte, že existují i jedovaté žampiony? Jak je rozlišit od těch pravých?

Žampion zápašný je nejnebezpečnější houbou pro houbaře.

Článek

Hřib dubový/Boletus reticulatus Foto:

Hřib dubový / Boletus reticulatus

JEDLÁ houba. Patří do čeledi Hřibovité - Boletaceae.

reklama