Zahrada

6. června 2023 08:30

redakce Prima Living

V červnu tvarujeme živé ploty. Rozdíl mezi jehličnany a listnáči

Keře, ze kterých tvarujeme živé ploty, během června silně a hustě obrazily a rychle rostou. Je čas na jejich první letošní sestřih. Popadněte ruční nebo elektrické nůžky a dejte se do práce.

Na volbu toho nejvhodnějšího termínu i způsob řezu přísně tvarovaných živých plotů není jednotný recept. Záleží totiž na samotné dřevině, jejím zdravotním stavu, stáří i velikosti. Červen je však měsícem, kdy bychom měli přiměřeně tvarovat každý živý plot.

  • Z listnatých keřů vytvoříme hustý plot jen pravidelným řezem, který vyvolává bohaté rozvětvení. Druhy, jako je javor, habr a buk, seřízneme již v prvním roce po výsadbě na stejnou výšku.
  • U jehličnanů začínáme s řezem až ve druhé roce. V dalších letech pravidelně stříháme všechny přísně tvarované ploty, i když ještě nedosáhly do požadované výšky. Jen tak se postupně vytvoří kompaktní a hustá zelená stěna.
  • V dalších letech po výsadbě řežeme silně rostoucí druhy (například javor) dvakrát za sezonu. Vhodné termíny jsou červen a srpen.
  • Při tvarování habru a ptačího zobu vystačíme jen s jedním řezem. Řídké, vyholené, přestárlé živé ploty vyžadují zmlazení – silný zpětný řez v únoru či březnu.

Práce v červnu

Pokračujeme v radikálním řezu přerostlých a zanedbaných okrasných keřů kvetoucích brzo na jaře. Řez bychom měli dokončit dříve, než dřeviny vytvoří nové výhony.

Na jaře kvetoucím keřům, které nepotřebovaly radikální řez, odstraníme odkvetlá květenství, případně také plody, aby se keře zbytečně nevysilovaly. Na druhou stranu plody potěší ptactvo, které k vám přilétá na zahradu. Ani na to bychom neměli zapomínat.

Po odkvětu zmlazujeme staré pěnišníky a azalky, zejména ty keře, které jsou odspodu vyholené.

Zdroj: Marta Pawlicová, autorský článek

Sdílejte článek

Přečtěte si také