reklama

V lednu připravujeme výsadbu salátu do skleníku. Víte jak?

Sadba salátu Foto: Sadba salátuFoto: SEMO

Pořád je co dělat.

Máte-li na zahrádce skleník nebo fóliovník, už teď si můžete sami připravit sadbu salátu. Již počátkem ledna se vysévají saláty pro předpěstování sadby pro rychlení, které budete vysazovat do fóliovníku nebo skleníku. Musíte počítat s tím, že ledový výsev budete dopěstovávat až 12 týdnů.

Osivo vysévejte do vlhkých výsevních substrátů přibližně 2 semena na cm2, hloubka 0,5–1 cm. Přepichujte do kvalitní, pokud možno semisterilní zeminy s nižším obsahem živin tak, aby na každou sazenici připadlo 10 až 30 cm2. Pokud máte možnost v domácích podmínkách regulovat teplotu alespoň vhodným umístěním, vytvořte rostlinkám optimální teploty pro pěstování: od výsevu do vzejití 14 až 16 °C v noci, přes den 20 až 22 °C a pokud je slunečno i 22 °C. Po vzejití a přepichování 6 až 8 °C v noci a přes den 16 až 21 °C.

Salát odrůda Citrin Foto: Salát odrůda CitrinFoto: SEMO

Sortiment je široký, každý si může vybrat podle své obliby barvy od žlutozelené po matně zelenou a podle bublinatosti hladký nebo bublinatý list. Odrůd pro pěstování je široká škála, vybrat si můžete například odrůdu Safír, což je salát určený do tvrdších pěstebních podmínek, nevytápěných fóliových krytů. Má velké hlávky se světle zelenými a mírně bublinatými listy. Druhou, vysoce adaptabilní odrůdou vhodnou pro jarní rychlení v studených rychlírnách je nová odrůda Neferin. Tato odrůda nahrazuje starší oblíbený Nefrit. Listy má středně bublinaté, středně zelené barvy bez antokyanu. Hlávka je středně velká, kruhovitého tvaru, středně překrytá, středně hustá až hustá. Je rezistentní k plísni salátové (Bremia lactucae) a také odolnost proti spále okrajů listů a plísni salátové je na vynikající úrovni.

Salát odrůda Cezaros Foto: Salát odrůda CezarosFoto: SEMO

Případně máte k výběru celou řadu dalších odrůd salátu k rychlení jako raný salát Brilant se středně velkou, světle zelenou hlávkou a jemně bublinatými, silnějšími listy, velmi raný Bremex s pevnějšími a lépe uzavřenými hlávkami a vyšší odolností k vybíhání, raný Citrin s hladkými, matně zelenými listy nebo poloraný Cézaros s hladkými středně zelenými listy.

Rádi pěstujete rostlinky? Další užitečné rady najdete v naší Encyklopedii.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Čerstvý špenát z vlastní zahrádky si můžete dopřát klidně i v lednu Foto:

Lednová sklizeň špenátu? Jde to i pod sněhem!

Čerstvé lahodné špenátové listy můžete sklízet i v lednu. A to i bez skleníku nebo pohádkové Marušky a jejích dvanácti měsíčních přátel. My jsme to vyzkoušeli a špenát byl...

Článek

Řeřicha setá (Lepidium sativum) Foto:

Nejzdravější zelenina na světě? Vypěstujete si ji sami doma

Zapomeňte na jahody nebo na vitamíny nabušené citrusové plody. Nejvíc vitamínů a minerálních látek na světě má...

Článek

Rýmovník neboli molice (Plectranthus argentatus) Foto:

Zázračná rostlinka proti rýmě? Můžete si ji pěstovat i doma

Nejenže vám uleví při rýmě, ale ještě odpuzuje komáry.

reklama