reklama

V listopadu rostliny připravte na mrazy

Příprava na zimu Foto: Příprava na zimuFoto: Gardena

V listopadu zabalte rostliny na zimu.

Ne vše je potřeba ostříhat nebo všude shrabat listí. Okrasné trávy a choulostivé trvalky na podzim zásadně nestříhejte. Usychající listy chrání živý střed rostliny. V zimě navíc oživí vzhled zahrady, krásně vypadají obzvláště ojíněné a zasněžené.

I mrazuvzdorné trvalky je lepší v zimě chránit před holomrazy, které mohou poškodit mělké kořeny i samotné rostlinky. Mulč, kterým nahrazujeme případně chybějící sníh, může být z různého materiálu. Výborná je suchá sláma a zbytky sena. Tradičně se používá vzdušné a odolné chvojí. Jako ochrana slouží i vrstva kompostu nastlaná kolem rostliny nebo vrstva opadaných listů.

Článek

Důkladnou ochranu proti promrznutí potřebují venkovní, celoročně osázené nádoby. Pokud jsou na zahradě, můžeme je na zimu zapustit do země. Na balkoně či terase je nutné je důkladně izolovat, nejlépe obalením do juty nebo jiného izolačního textilu.

Jak ošetřit na zimu vinnou révu?

Na každé zahradě by měly být alespoň dvě hlavy vinné révy. Je to pohledná liána, která dokáže zakrýt i méně zajímavá místa a navíc je velice vhodnou rostlinou na pergoly nebo oddělující stěny. Révu nestříhejte ani nehnojte. Dusík může způsobit větší náchylnost révy k promrznutí zrovna tak jako na dalších užitkových a okrasných dřevinách. Stačí plochu kolem révy zrýt a každým třetím rokem přidat dobře uleželý hnůj nebo hnůj granulovaný. Aby sazenice vinné révy v tuhých mrazech nezmrzla, nahrňte na očka sazenic vysoko zeminu.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii. (paw)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

V listopadu musíte většinu rosltin zazimovat Foto:

Zahradníkův rok: Zahrada v listopadu

Zahrada je stále ještě živá. Na sklizeň čeká poslední ovoce a pořád ještě kvetou některé pozdní okrasné rostliny. Nabízí se vysévat některé druhy kořenové zeleniny, ale i...

Článek

Hlad žene zajíce do zahrad Foto:

Jak ochránit zahradu před zajíci

Co potřebují stromy a keře před zimou?

Článek

Mochyně židovská (Physalis alkekengi) lidově zvaná lampionky má krásné oranžové plody i oplodí, které lze usušit a použít jako dekoraci.  Foto:

Tipy na jednoduché dekorace z mochyně

Dekorace, kterou zvládnete ani ne za hodinu.

 

reklama