reklama

Ve stínu altánu – hranatém i kulatém

I když nám dřevěná krychle připomíná pobyt někde v africkém přímořském letovisku, není těžké si něco podobného zhotovit i pro naše podnebí Foto: I když nám dřevěná krychle připomíná pobyt někde v africkém přímořském letovisku, není těžké si něco podobného zhotovit i pro naše podnebíFoto: Homesdir.net

Polenošte si.

Letní období láká k úniku z objetí čtyř stěn do široké náruče přírody. Málo platné, ale i tam máme občas rádi pohodlí. Mysleli na to i naši předci a začali si už od 18. stol. stavět v zahradách či parcích malé přístěnky – altány. Stačí se projít po zelených plochách, které patří do zámeckých okrsků, a určitě na nějakou tu ozdobnou besídku (jak se altánu také někdy říkalo) narazíte.

Móda stavět si v přírodě milé stavbičky na trochu odpočinku pak přetrvala až dodnes. Moderní, praktická doba sice omezila „cingráltka“ a exotický nádech altánů, za to je však rozšířila do mnoha zahrádek rodinných domků, chat a chalup. A bylo by s podivem, kdyby se proměny architektonického cítění a vývoj moderních technologií nepodepsaly i na tak jednoduchých stavbičkách, jakými letní přístřešky jsou.

Podívejte se, jak všemožně mohou altány dnes vypadat. Existují v pevné, ale i v mobilní, skládací podobě. Pochopitelně hlavním stavebním materiálem stále zůstává teplé dřevo. Setkáme se ale i s kovovými jednoduchými konstrukcemi, plátnem a odolnými umělými tkaninami.

Filip Sychra

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Kdo by seděl doma?  Foto: Unopiù

Proměňte si zahradu v druhý obývák. Poradíme, jak

Váš domov nekončí vchodovými dveřmi. Venku můžete žehlit, číst nebo strávit příjemný večer.

Článek

Ujasněte si, jaký styl vám vyhovuje Foto: backyardideas.biz

Šest pravidel, jak vybrat zahradní nábytek

Máte na čem sedět na zahradě? Teda na zemi se dá sedět vždycky, ale...

Článek

Dokonalejší syntetická vlákna vnášejí pohodlí i na terasu nebo zahradu Foto: Veletrh Spogafa

Novinky zahradního nábytku pro rok 2014

Vyberte si svůj stůl či lavici.

reklama